„Miesięcznik Finansowy BANK” – kwiecień 2021. Technologie bankowe impulsem do szerszych zmian gospodarki cyfrowej?

„Miesięcznik Finansowy BANK” – kwiecień 2021. Technologie bankowe impulsem do szerszych zmian gospodarki cyfrowej?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska w jednym z obszarów stale pozostaje w gronie liderów europejskich - są to nowoczesne technologie bankowe. Być może właśnie ten obszar będzie stanowił impuls do szerszych zmian gospodarki cyfrowej. W najbliższej przyszłości sektor bankowy będzie musiał jednak rywalizować nie tylko z największymi firmami technologicznymi, ale także z coraz większą liczbą startupów. Temat nowych technologii bankowych i ich udziału w gospodarce jest głównym tematem kwietniowego wydania "Miesięcznika Finansowego BANK".

O trudnej rywalizacji z firmami technologicznymi i wymagających perspektywach krajowego sektora bankowego opowiada w rozmowie miesiąca wiceprezes mBanku Marek Lusztyn. Problematykę roli cyfryzacji w rozwoju gospodarczym podejmuje z kolei minister i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski, zaś w kwestii udziału sektora publicznego w rozwoju kraju wypowiada się prof. Elżbieta Mączyńska. W kontekście dostępu do usług bankowych oraz ich regionalizacji ciekawe analizy prezentuje natomiast dr Marcin Idzik. Z racji Forum Technologii Bankowych tematyce cyfrowej poświęcony został dodatek specjalny tego wydania.

Komunikacja na przestrzeni roku, nie tylko w biznesie, przeszła rewolucje. Wskazuje na to Paweł Płuska z Faktów TVN„Zamknięci w swych domach usiedliśmy przed telewizorami i zobaczyliśmy nagle zmienioną telewizję. Okazało się ze wszędzie może być telewizyjne studio. Na pustej ulicy, w piwnicy, pokoju, kuchni, zaparkowanym przed domem samochodzie.” Tomasz Oljasz z ISB News stawia natomiast pytanie: czy po pandemii klienci centrów handlowych powrócą, czy będą jak miłośnicy płyt winylowych – kolorowym, ale jednak niszowym dziwadłem?

Koronawirus zmienił rzeczywistość wokół nas – wskaźniki niewzruszalne od lat – w tym stopa referencyjna NBP spadły prawie do zera. W ślad za nią rentowność i zyski banków, co zauważa Eugeniusz Twaróg z „Pulsu Biznesu”, dodając, że oznaczać to może mniej pieniędzy na innowacyjność w bankach i więcej miejsca dla fintechów w gospodarce. Czy z odsieczą przyjść nam mogą roboty. Pytanie tylko czy takich nowych doradców zaakceptują klienci – zastanawia się Wojciech Boczoń z Bankier.pl. Juliusz Kaszyński TVN 24 martwi się przy tej okazji o energię która zasila ten wirtualny świat – a co gdy zabraknie prądu produkowanego z tradycyjnych źródeł? Czy znów wszystko stanie – i niczego nie będzie, jak mawiał klasyk. Może trzeba cos zrobić, wydaje się podpowiadać Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”, może wspierać Zielony Ład – zwolnic kredyty bankowe wspierające ekologie i innowacyjność z podatku. To wszystko, o czym piszą nasi autorzy składa się w bardzo logiczna całość. Cos się kończy a coś zaczyna. Nie warto być biernym, warto być ciekawym świata. Technologia i postęp zawsze nas obronią. Nie będzie tak samo, ale inaczej. Czy lepiej – zobaczymy….

Zapraszamy Państwa do lektury najnowszego wydania Miesięcznika Finansowego BANK 2021/04.

Redakcja „Miesięcznika Finansowego BANK”

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne równieżw wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).

Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata

www.aleBank.pl/BANK                               

#MiesięcznikBANK                         

#NajbliżejBANKowości