Microsoft zamierza przejąć zdelegalizowany w USA TikTok?

Microsoft zamierza przejąć zdelegalizowany w USA TikTok?
Fot. Saxo Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Microsoft negocjuje porozumienie mające na celu przejęcie działalności TikTok na terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii i dąży do sfinalizowania tej transakcji do 15 września, pisze Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku.

#PeterGarnry: Transakcja może okazać się kluczowa dla #Microsoft, ponieważ spółka nie jest liczącym się podmiotem w branży mediów społecznościowych i internetowych, a #TikTok rozwinie się na tyle, że będzie w stanie zagrozić #Facebook i #Google @saxobank

Podczas chińsko-amerykańskiej wojny handlowej przez cały czas argumentowaliśmy, że konflikt ten ewoluował w kierunku nowej „zimnej wojny”, i że u jego podstaw leżała zasadniczo walka o technologie, co naturalnie doprowadziłoby do dwóch „systemów” internetowych.

Po ostatniej delegalizacji aplikacji TikTok w Stanach Zjednoczonych przez administrację Trumpa, jej właściciel ‒ ByteDance ‒ podejmuje próby uratowania swojej działalności na rynku amerykańskim.

Spółka rozważa utworzenie odrębnego podmiotu, jednak takie rozwiązanie nadal umożliwiałoby utrzymanie powiązań operacyjnych z podmiotem chińskim, czemu z pewnością sprzeciwi się amerykański aparat wywiadowczy.

Czytaj także: Chmura Krajowa: Google i Microsoft zadeklarowali łącznie 3 mld USD inwestycji w Polsce

Aplikacja ze 100 mln użytkowników w USA

Microsoft negocjuje porozumienie mające na celu przejęcie działalności TikTok na terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii i dąży do sfinalizowania tej transakcji do 15 września.

Według raportu agencji Reuters, ByteDance wycenia wartość TikTok na 50 mld USD.

Przejęcie tej działalności przez Microsoft w czterech krajach kosztowałoby zatem znaczną część tej kwoty; na samym rynku amerykańskim aplikacja ta ma 100 mln użytkowników.

W ostatnich latach Microsoft nabywał już aktywa wykraczające poza swoją zasadniczą działalność dotyczącą systemu operacyjnego i operacji w chmurze, w postaci przejęcia Minecraft i LinkedIn.

Szansa dla Microsoftu wejścia do nowej branży

Naszym zdaniem transakcja ta może okazać się kluczowa dla Microsoftu, ponieważ spółka nie jest liczącym się podmiotem w branży mediów społecznościowych i mediów internetowych, a TikTok rozwinie się na tyle, że będzie w stanie zagrozić Facebookowi i Google.

Przejęcie Instagrama przez Facebook na początku uznano za zbyt kosztowne, jednak z perspektywy okazało się genialnym posunięciem.

Podobnie potencjalne przejęcie TikTok przez Microsoft może okazać się przełomem dla tej spółki i ugruntować jej obecność na rynku mediów internetowych, który to rynek w przyszłości jeszcze bardziej zyska na znaczeniu.

Źródło: Saxo Bank

Peter Garnry,

dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku

Źródło: Saxo Bank