MFW: spowolnienie gospodarcze w cieniu protekcjonizmu i wzrostu niepewności

MFW: spowolnienie gospodarcze w cieniu protekcjonizmu i wzrostu niepewności
Fot. stock.adobe.com / StockMarketVisuals
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak wskazuje MFW w ostatnim wydaniu raportu World Economic Outlook, choć światowa gospodarka wykazała dużą odporność w okresie pandemii i po wybuchu wojny w Ukrainie, obecne napięcia geopolityczne stanowią poważne zagrożenie dla światowego wzrostu gospodarczego. W ocenie MFW projekcję PKB należy zrewidować dół, zaś procesy dezinflacyjne będą dokonywać się wolniej niż szacowano w styczniu 2025 r. Choć jeszcze niedawno zauważalne były oznaki stabilizacji po burzliwych latach pandemicznych i inflacyjnych, obecna sytuacja geopolityczna – zwłaszcza nowa polityka taryfowa USA – zaburzyła wcześniejsze pozytywne tendencje. Poziom niepewności polityki handlowej pozostaje obecnie najwyższy w historii pomiarów.

Pogorszenie prognoz wzrostu

Zgodnie z najnowszymi prognozami MFW, globalny wzrost PKB spowolni z 3,3% w 2024 r. do 2,8% w 2025 r., po czym wzrośnie do 3% w 2026 roku.

W porównaniu do prognoz ze stycznia 2025 r., oznacza to obniżkę o 0,5 pkt proc. na 2025 r. i 0,3 pkt proc. na 2026 r. – wynikającą bezpośrednio z nowych barier handlowych.

Dla gospodarek rozwiniętych przewidywana dynamika wzrostu PKB w 2025 r. wynosi zaledwie 1,4%. Najbardziej dotknięte spowolnieniem będą USA i Kanada – pierwsze z powodu zmienności politycznej i spadającej konsumpcji, drugie z racji ograniczenia dostępu do rynku amerykańskiego w rezultacie nowej polityki handlowej USA.

W przypadku USA prognoza wzrostu w 2025 r. została skorygowana w dół aż o 0,9 pkt proc. – do poziomu 1,8% oraz o 0,4 pkt. proc do poziomu 1,7% w 2026 roku. Rewizje wzrostu gospodarki kanadyjskiej były minimalnie niższe: 1,4% w br. oraz 1,6 w 2026 r. (obniżka o 0,6 i 0,4 pkt. proc. względem styczniowej projekcji).

W Chinach trwająca słabość rynku nieruchomości oraz efekt wojny celnej z USA doprowadziły do rewizji prognozowanego wzrostu PKB do 4,0% w 2025 r., co oznacza obniżkę aż o 1 pkt proc. względem poprzednich szacunków.

W Unii Europejskiej również prognozuje się osłabienie aktywności gospodarczej, z rosnącym znaczeniem sektora usług i stagnacją przemysłu, szczególnie w Niemczech, w których prognozowany wzrost PKB w br. ma wynieść 0%.

Dobrze na tym tle wygląda prognoza wzrostu PKB w Polsce: 3,2% w 2025 r. i 3,1% w 2026 roku.

Symulacje MFW wskazują, że jeśli eskalacja ceł się utrzyma, globalny wzrost może spaść poniżej 2,5% w 2026 roku, przy jednoczesnym wzroście zróżnicowania tempa rozwoju między regionami.

wykres, globalny wzrost PKB
Źródło: opracowanie Zespołu Badań i Analiz ZBP, dane MFW

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Niebezpieczeństwo wojny na Wschodzie wymusi zmiany w polskiej gospodarce

Nowe cła a inflacja

W kontekście inflacyjnym, cła pełnią funkcję szoku podażowego – podnoszą ceny dóbr importowanych, co ostatecznie przekłada się na ogólny wskaźnik wzrostu cen.

Dane z I kw. 2025 r. już wskazują na wzrost inflacji bazowej w kilku kluczowych gospodarkach, w tym w USA i strefie euro.

W marcu 2025 r. inflacja konsumencka w gospodarkach rozwiniętych wyniosła średnio 2,5%, przewyższając cel inflacyjny większości banków centralnych.

Zgodnie z danymi MFW, w krajach rozwiniętych prognoza inflacji na najbliższy rok wzrosła do 2,5% i do 2,2% w 2026 r., co stanowi rewizję w górę o odpowiednio 0,4 i 0,2 pkt. proc.

W przypadku gospodarek wschodzących i rozwijających się – inflacja w br. może sięgnąć nawet 5,5% i 4,6 w kolejnym roku.

Średnioroczna inflacja w Polsce ma wynieść  4,3% w 2025 r., a w 2026 roku spaść do 3,4%.

wykres, inflacja konsumencka
Źródło: opracowanie Zespołu Badań i Analiz ZBP, dane MFW

Czytaj także: Globalny handel ’25 wejdzie w recesję w ujęciu ilościowym -0,5% – prognoza Allianz Trade

MFW: ograniczenia polityki makroekonomicznej

Jednocześnie MFW podkreśla, że pole manewru polityki pieniężnej jest obecnie ograniczone.

Banki centralne, choć początkowo planowały łagodzenie polityki, obecnie muszą balansować między wspieraniem odbudowy wzrostu PKB a tłumieniem nowych impulsów inflacyjnych wywołanych przez cła.

Realne stopy procentowe pozostają dodatnie, co oznacza ograniczone możliwości przeczekania nowych szoków cenowych.

Dodatkowo, kraje rozwinięte, po latach ekspansji fiskalnej (zwłaszcza w okresie pandemii i kryzysu energetycznego), wchodzą w 2025 rok z wysokim poziomem długu publicznego i ograniczonym polem manewru na wypadek kolejnych wstrząsów gospodarczych.

Czytaj także: Global Risks Report 2025: konflikt, środowisko i dezinformacja wśród największych zagrożeń

Agnieszka Nierodka, ZBP
Agnieszka Nierodka – ekonomistka, doradca zarządu w Zespole Badań i Analiz Związku Banków Polskich. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących rozwoju rynku hipotecznego i nieruchomości, refinansowania kredytów hipotecznych, ochrony konsumenta oraz prawa europejskiego. Posiada bogate doświadczenie jako prelegent i trener dla sektora bankowego i deweloperskiego oraz jako autorka publikacji na temat rozwoju bankowości hipotecznej i rynku listów zastawnych w Polsce i UE, ochrony konsumenta hipotecznego oraz efektywności obowiązków informacyjnych wobec konsumenta. Od ponad 15 lat zapewnia wsparcie w zakresie badań statystycznych i problemów legislacyjnych grupom roboczym przy Europejskiej Federacji Hipotecznej w Brukseli.
Źródło: BANK.pl