mBank: będą podwyżki stóp procentowych; szanse na obniżki w 2023 roku niewielkie lub zerowe

mBank: będą podwyżki stóp procentowych; szanse na obniżki w 2023 roku niewielkie lub zerowe
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak prognozują ekonomiści mBanku, Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe łącznie jeszcze o 50 pb. do 7,0 proc. Ich zdaniem szanse na cięcie stóp w 2023 roku jest niewielkie lub zerowe.

RPP ma obecnie twardy orzech do zgryzienia. Inflacja nie chce spadać, PKB obniża się głównie na czynnikach jednorazowych (i jak pisaliśmy – wygląda nieźle). W takiej sytuacji nie ma chyba innej opcji niż kontynuacja zacieśnienia. Dodajmy, zacieśnienia stopami procentowymi” – Proponowane rozszerzenie instrumentarium NBP o papiery 'ściągające’ środki z rynku nie wydaje się rozwiązaniem idealnym, zwłaszcza że dodatkowo skomplikują finansowanie potrzeb pożyczkowych rządu na 2023 rok” – napisano.

Czytaj także: Cezary Kochalski z RPP: nadal jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, ale mniejszych niż do tej pory >>>

„Wracając do stóp procentowych, nie widzimy szans na istotne przekroczenie 7 proc. (czyli nic się nie zmienia). RPP jest świadoma, że podwyżki wywołały już potężny efekt na rynkach kredytowych. Wchodzimy też w fazę spowolnienia i to jest fakt. Jego skala jest naszym zdaniem jeszcze niedoszacowana przez władze monetarne (…), ale są i będą one już wrażliwe na koniunkturę” – dodano.

Obrazek inflacyjny sugeruje jednak, że przestrzeń do cięcia stóp w 2023 roku jest niewielka lub zerowa (tu nasz scenariusz się zmienia).

Złoty pozostanie słaby

W związku z wycenianymi przez rynek obniżkami stóp proc. w 2023 r., w ocenie ekonomistów mBanku złoty pozostanie słaby, ale nie będzie to istotną zmienną dla polityki pieniężnej, czyli NBP nie będzie walczył z osłabieniem PLN, bo uzna walutę za stabilizator koniunktury.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na środę, 7 września. Dzień później, o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

W ubiegłym tygodniu, jeszcze przed odczytem flash CPI, który zaskoczył wyższym od oczekiwań 16,1-proc. odczytem, prezes NBP powiedział, że z dyskusji RPP może wyłonić się scenariusz jeszcze jednej lub dwóch podwyżek stóp po 25 pb. Glapiński nie wykluczył, że podwyższanie stóp na razie się skończy, ale RPP nie zwiąże sobie rąk i nie ogłosi końca cyklu. Szef NBP dodał, że w ostatnim kwartale 2023 r. roku możliwa byłaby obniżka stóp procentowych.

Czytaj także: Ludwik Kotecki: RPP powinna wysłać sygnał, że nie akceptuje wysokiej inflacji; nie ma dyskusji o obniżkach stóp procentowych >>>

W lipcu RPP podniosła stopy o 50 pb., w tym referencyjną do 6,50 proc. Była to 10. z rzędu podwyżka. Od października 2021 r. stopy w Polsce wzrosły łącznie o 640 pb. 

Źródło: PAP BIZNES