Marsh Global Insurance Market Index: stawki polis cybernetycznych gwałtownie rosną, inflacja zaczyna budzić obawy ubezpieczycieli

Marsh Global Insurance Market Index: stawki polis cybernetycznych gwałtownie rosną, inflacja zaczyna budzić obawy ubezpieczycieli
Fot. stock.adobe.com / ra2 studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły o 11% w pierwszym kwartale 2022 roku - wynika z najnowszego raportu Marsh Global Insurance Market Index. Jest to 18. kwartał z rzędu, w którym obserwujemy wzrost stawek, jednakże w przypadku większości linii i regionów geograficznych tempo wzrostu cen ubezpieczeń pozostaje umiarkowane.

 „Wojna na Ukrainie, choć jest przede wszystkim tragedią humanitarną, zwiększyła presję na i tak już wymagający dla Klientów rynek ubezpieczeniowy.

Zaczynamy również dostrzegać wpływ rosnącej inflacji na koszty szkód i wzrost ekspozycji, co z kolei może wpłynąć na stabilność cen ubezpieczeń” – komentuje wyniki raportu Lucy Clarke, President, Marsh Specialty and Marsh Global Placement.

Ubezpieczenia majątkowe

W skali globalnej ceny ubezpieczeń linii majątkowych wzrosły średnio o 7% (spadek w porównaniu z 8% wzrostem w Q4 2021 r.); jednocześnie stawki ubezpieczeń OC wzrosły średnio o 4% (spadek z 5% w poprzednim kwartale).

Blanka Kuzdro-Chodor – Dyrektor Działu Klienta Korporacyjnego w Marsh Polska:

„Sytuacja ubezpieczeń majątkowych na rynku polskim w 1Q2022 wpisuje się w ogólny trend wynikający z raportu Marsh. Wzrosty stawek odnotowywane we wcześniejszych kwartał utrzymują się na porównywalnym poziomie około 20%, niezależnie od aktualnej sytuacji geopolitycznej.

Należy jednak podkreślić, że obserwowany wzrost kosztów likwidacji szkód, który podyktowany jest rosnącą inflacją, w kolejnych okresach może mieć dodatkowy wpływ na wzrosty stawek ubezpieczeniowych”.

Czytaj także: Dlaczego w 2021 roku ubezpieczyciele zarobili mniej?

Cyberpolisy coraz droższe

Stawki ubezpieczeń cybernetycznych nadal rosną, głównie ze względu na ciągły wzrost częstotliwości i skali szkód związanych z oprogramowaniem ransomware, jednocześnie wielu ubezpieczycieli dąży do zaostrzenia warunków ubezpieczenia, zwłaszcza w związku z trwającym konfliktem na Ukrainie.

Ceny cyberpolis wzrosły o 110% w Stanach Zjednoczonych (spadek z 130% w IV kwartale 2021 r.) oraz o 102% w Wielkiej Brytanii (wzrost z 92% w Q4 2021 r.).

Małgorzata Splett – Dyrektor Działu FINPRO i PEMA w Marsh Polska dodaje:

„W liniach finansowych i profesjonalnych (FINPRO) obserwujemy stosunkowo niewiele zmian w stosunku do ostatniego raportu.

W ubezpieczeniach D&O nadal stabilizacja wzrostu stawek, co wciąż nie dotyczy sektora instytucji finansowych, cięższego przemysłu, czy spółek Skarbu Państwa. Biorąc pod uwagę trwającą wojnę na Ukrainie, ubezpieczyciele zaczęli dołączać do polis D&O zaostrzone klauzule sankcji oraz w ogóle uważniej badać w procesie underwritingu ewentualny udział operacji Klientów w biznesie rosyjskim, białoruskim i ukraińskim.

Stawki ubezpieczeń cybernetycznych biją rekordy, a ubezpieczyciele poza ograniczaniem pojemności, coraz mocniej ograniczają oferowany zakres ochrony.”

Rosnąca inflacja

Rosnąca inflacja ma wpływ na koszty szkód w przypadku kilku linii biznesowych i jest sygnalizowana jako problem w niektórych obszarach geograficznych.

„Gorącym tematem, również w ubezpieczeniach FINPRO, jest inflacja. Wzrost cen i kosztów ubezpieczenia powinien napędzać zmiany w limitach sum ubezpieczenia. Nieodpowiednie oszacowanie sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniach majątkowych jest zapewne bardziej dotkliwe i grozi niedoubezpieczeniem”‒ podkreśla Małgorzata Splett.

Czytaj także: Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 41 mld zł w 2021 roku

Ubezpieczenia należności w trendzie spadku stawek

Marcin Olczak – Dyrektor Departamentu Ryzyk Kredytowych, Marsh Polska:

„Rynek ubezpieczeń należności w dalszym ciągu wyróżnia się na tle pozostałych linii ubezpieczeniowych. Zarówno na poziomie globalnym, jak i na lokalnym rynku polskim obserwujemy kontynuację trendu spadku stawek.

Bardzo dobre wyniki polskich ubezpieczycieli w 2021 (wzrost składek o 20%, spadek odszkodowań o 60%) pozwalają na uzyskiwanie konkurencyjnych warunków, nawet pomimo trwających działań wojennych na Ukrainie oraz pogarszającej się koniunkturze w polskiej gospodarce.

Zapewne stan ten nie będzie trwał do końca roku, ale jak na razie ciągle mamy do czynienia z rynkiem ubezpieczającego”.

Czytaj także: Jak wojna wpłynie na ukraiński sektor ubezpieczeń?

Źródło: Marsh Polska