Manpower: 14 proc. firm chce zwiększać zatrudnienie, ale 3 proc. będzie zwalniać
„Zarówno na przestrzeni ostatniego kwartału, ale też ostatniego roku widzimy spadki w prognozach zatrudnienia pracodawców. Choć ich plany nie są już tak optymistyczne, jak w ubiegłym roku, to prognoza dla Polski na poziomie +9% zapowiada kontynuację dużej rywalizacji o kadry. Osoby poszukujące nowej pracy lub planujące zmianę kariery nie muszą się zatem obawiać o swoją przyszłość na rynku pracy. Pracodawcy w dalszym ciągu będą powiększać swoje zespoły, szczególnie w obszarze produkcji przemysłowej, transportu i logistyki oraz handlu, które wypadają zdecydowanie korzystniej niż u naszych południowo-zachodnich sąsiadów ” – powiedziała dyrektor generalna ManpowerGroup Iwona Janas, cytowana w komunikacie.
Najwyższe prognozy w produkcji przemysłowej
W zakresie 10 przeanalizowanych w raporcie sektorów rynku, najwyższe prognozy odnotowano w produkcji przemysłowej (prognoza netto zatrudnienia na poziomie +22%), transporcie i logistyce (+14%) oraz handlu detalicznym i hurtowym (+12%) w II kw. br.
„Najmniejszej liczby ofert pracy w drugim kwartale bieżącego roku można się spodziewać w branży związanej z finansami i usługami dla biznesu (0%), restauracjami i hotelami (+1%) a także z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem (+3%)” – czytamy dalej.
Prognozy pogorszyły się w siedmiu sektorach
W porównaniu do I kw. br., prognozy pogorszyły się w siedmiu sektorach, a polepszyły w trzech.
Jak wykazał raport, w zróżnicowaniu regionalnym największego wzrostu wskaźnika spodziewają się pracodawcy w regionie południowo-zachodnim, którzy deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +12%. Optymistyczne plany zatrudnienia wskazali też pracodawcy z centralnej (+10%), południowej (+10%) i wschodniej Polski (+10%). W stosunku do ubiegłego kwartału prognozy firm pogorszyły się we wszystkich analizowanych regionach.
Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 55 lat, aktualnie wśród 60 000 pracodawców w 44 krajach.