Łukasz Hardt z RPP: stopy procentowe powinny być w tym momencie delikatnie normalizowane

Łukasz Hardt z RPP: stopy procentowe powinny być w tym momencie delikatnie normalizowane
Łukasz Hardt By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76412575
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopy procentowe w Polsce powinny być w tym momencie delikatnie normalizowane, potrzebna jest tzw. sygnalna podwyżka - powiedział we wtorek w radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt. Dodał, że brak normalizacji polityki pieniężnej w najbliższym czasie grozi odkotwiczeniem oczekiwań inflacyjnych i trwale podwyższonym CPI.

Moim zdaniem stopa referencyjna NBP powinna już teraz być wyższa o co najmniej 15 pb. Potrzebna jest tzw. sygnalna podwyżka stopy referencyjnej NBP.

„I dodam jeszcze jedno – im później normalizacja polityki pieniężnej NBP tym prawdodpobnie jej skala będzie musiała być większa. Lepiej wcześniej zareagować i podnieść mniej, niż w sytuacji gdy zareagujemy później, wtedy ta podwyżka będzie musiała być prawdopodobnie wyższa” – powiedział Hardt.

Stopy powinny być w tym momencie delikatnie normalizowane.

– dodał.

Groźba trwale podwyższonej inflacji

W ocenie członka RPP, brak normalizacji polityki pieniężnej w najbliższym czasie grozi odkotwiczeniem oczekiwań inflacyjnych i trwale podwyższoną inflacją.

„Jeśli w żaden sposób nie znormalizujemy polityki pieniężnej w najbliższym czasie, to naprawdę ryzykujemy silnie podwyższony poziom inflacji w przyszłym roku. To czego ja się obawiam to to, że uczestnicy rynku zaczną utrwalać się w przekonaniu, że scenariusz podwyżki stóp przez RPP jest bardzo mało prawdopodobny – skoro nie podnieśli na początku ubiegłego roku, i nie podnoszą teraz. To ryzyko dla zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych” – powiedział Hardt.

Czytaj także: Eugeniusz Gatnar z RPP: nie ma dowodów, że podwyższona inflacja w Polsce ma charakter przejściowy >>>

„Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony NBP w najbliższym czasie może prowadzić do ryzyka odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, a od tego prosta droga do trwale podwyższonej inflacji” – dodał. 

Źródło: PAP BIZNES