Łukasz Hardt z RPP: inflacja, mamy początek efektów drugiej rundy
„Zaczęliśmy podwyżką o 40 pb w październiku. Bardzo dobrze, że w Radzie znalazła się większość dla takiej decyzji, ale musimy to kontynuować. Tj. proces normalizacji polityki pieniężnej musi być kontynuowany” ‒ powiedział Łukasz Hardt podczas debaty Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN pt. Przyczyny wysokiej inflacji w Polsce i możliwości jej ograniczania.
Podkreślił, że komunikacja NBP powinna poprawić się i polegać na tłumaczeniu konsumentom, rynkowi, firmom przyczyn inflacji.
Na najbliższym posiedzeniu RPP zostanie prawdopodobnie przedstawiony wniosek o dalszą podwyżkę stóp procentowych
„Komunikacja NBP ‒ to tłumaczenie konsumentom, rynkowi, firmom przyczyn inflacji musi się poprawić tak, aby była spójna z cyklem normalizacji polityki pieniężnej i by zaczęła stabilizować oczekiwania inflacyjne, co może potencjalnie obniżyć docelowy poziom stopy procentowej konieczny do osiągnięcia w ramach bieżącego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej” ‒ powiedział Hardt.
Czytaj także: Stopy procentowe w Europie bez zmian przy rekordowych oczekiwaniach inflacyjnych
Efekty drugiej rundy
Dodał, że wystąpił początek efektów drugiej rundy.
„Rosnące żądania płacowe wynikają głównie z rosnącej inflacji. Wszystkie dane pokazują, że mamy jednak początek efektów drugiej rundy, co było widoczne już kilka miesięcy wcześniej” ‒ wskazał Hardt.
Komunikacja NBP powinna poprawić się i polegać na tłumaczeniu konsumentom, rynkowi, firmom przyczyn inflacji
„Nie chciałem wchodzić w pełen, standardowy cykl normalizacji polityki pieniężnej. Gdybyśmy sygnalnie podnieśli stopę w czerwcu br., nie musielibyśmy teraz wchodzić w normalny cykl normalizacji polityki pieniężnej” ‒ powiedział członek Rady.
Czytaj także: 79 proc. bankowców uważa, że potrzebne są kolejne podwyżki stóp procentowych
Kolejna podwyżka stóp procentowych ?
„Na najbliższym posiedzeniu RPP zostanie prawdopodobnie przedstawiony wniosek o dalszą podwyżkę stóp procentowych” ‒ powiedział członek RPP Łukasz Hardt w trakcie webinarium Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.
„Musimy kontynuować proces normalizacji i najprawdopodobniej na posiedzeniu za tydzień stanie wniosek o dalsze podwyżki stóp procentowych” ‒ powiedział Hardt.
Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 3 listopada 2021 roku.
6 października RPP nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5% z 0,1%.
Od 7 października stopa lombardowa wynosi 1,00% (podwyżka o 50 pb), stopa depozytowa – 0,00% (bez zmian), stopa redyskonta weksli 0,51% (podwyżka o 40 pb), a stopa dyskontowa weksli 0,52% (podwyżka o 40 pb).
Czytaj także: Tak będą rosły ceny w Polsce, badanie Grant Thornton