Łatwe finansowanie wrześniowych wydatków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

first.data.01.400x131Powrót do szkoły oznacza dla rodziców kolejne, po wakacyjnych, wydatki. Posezonowe oferty last minute zachęcają tych, którzy jeszcze nie skorzystali z urlopu. Ale domowe budżety nie są bez dna. Jak sprostać wszystkim obowiązkom finansowym? Warto sięgnąć po produkty bankowe, które pomogą zrealizować jesienne plany zakupowe - radzą eksperci First Data.

Z roku na rok wzrasta kwota, jaką Polacy przeznaczają na wyprawkę szkolną. Jak wynika z badań CBOS-u, przeciętny koszt zakupów szkolnych to ponad 1200 zł. Już zeszłoroczne wydatki poniesione przez rodziców były najwyższe od trzynastu lat.

Refundacja podręczników w pewnym stopniu odciąża domowy budżet, jednak nie wszyscy uczniowie są nią objęci. Wydatki szkolne to nie tylko książki, ale również przybory szkolne, nowe ubrania, pomoce naukowe (w tym komputery, tablety), sprzęt sportowy. Wrzesień oznacza często także nowe aranżacje dziecięcych pokojów i pierwsze wpłaty na zajęcia dodatkowe oraz ubezpieczenia.  Gdy jedni angażują się w kompletowanie wyprawki przed rozpoczęciem roku szkolnego, inni szukają na wrzesień atrakcyjnych ofert turystycznych. Niektórym udało się zaoszczędzić odpowiednie środki, ale część osób skorzysta z ofert bankowych, dzięki którym rozłoży wydatki na raty.

Finanse zawsze pod kontrolą
Jak Polacy płacą za wrześniowe wydatki? Według badań firmy Provident: z oszczędności, kartami kredytowymi, z zaciągniętych na ten cel kredytów lub z bieżącego budżetu. Co 10 Polak weźmie we wrześniu pożyczkę, aby sfinansować rozpoczęcie roku szkolnego. „Banki, aby pomóc klientom w realizacji jesiennych planów zakupowych, sięgają po dostępne na rynku, dobrze sprofilowane produkty finansowe” – mówi Wojciech Małaszewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów Bankowych w First Data.

Option Card – innowacja w kredytach
Ani rodzice zaaferowani szkolnymi zakupami, ani urlopowicze, którzy zarezerwowali wymarzony wyjazd, nie chcą tracić czasu na wypełnianie szeregu formularzy kredytowych i czekanie na decyzję. Rozwiązaniem jest Option Card – karta kredytowa Visa, dzięki której można samodzielnie rozłożyć dowolny zakup na raty już w momencie dokonywania płatności. Rozłożenie na raty spłaty realizowanego wydatku dokonywane jest już w momencie autoryzacji transakcji – terminal podpowiada kilka opcji do wyboru, a uruchomienie kredytu ratalnego sprowadza się wyłącznie do wciśnięcia odpowiedniego guzika na terminalu. „To prawdziwa innowacja w kredytach ratalnych i atrakcyjna alternatywa dla tzw. szybkich pożyczek i standardowego zadłużenia na karcie kredytowej”– podkreśla Wojciech Małaszewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów Bankowych w First Data.

Wygodne raty w karcie kredytowej
Option Card to szybkość i wygoda dla posiadaczy kart kredytowych. A co, jeżeli chcemy spokojnie przeanalizować nasze przyszłe dochody i skonfrontować je z zaplanowanymi wydatkami? Co zrobić, jeżeli poczynione wydatki okażą się spore i ich spłacenie w całości w kolejnym miesiącu może być trudne? W celu poprawienia płynności można skorzystać z kredytu ratalnego w karcie kredytowej, ale uruchamianego nawet kilkadziesiąt dni po dokonaniu transakcji. Transakcje można rozłożyć – w zależności od preferencji – na kilka, lub nawet kilkadziesiąt równych rat, dla których oprocentowane może być niższe niż standardowe oprocentowanie kredytu w karcie kredytowej.

Uruchomienie kredytu ratalnego może spowodować odroczenie spłaty pierwszej raty lub obniżyć minimalną, wymaganą comiesięczną kwotę spłaty. Podobnie jak w przypadku Option Card, korzyścią dla klienta i dla banku są zredukowane do minimum formalności. Koszt zakupu można rozłożyć na raty w serwisie bankowości internetowej lub poprzez telefoniczny kontakt z bankiem. Dodatkowo ustalony z góry harmonogram spłat pozwala na zarządzanie finansami i regularne spłacanie należności wg. z góry znanej kwoty. „To posiadacz karty, a nie np. sieć handlowa, decyduje, czy, kiedy i na jakich warunkach skorzysta z rozłożenia płatności na raty” – przypomina Wojciech Małaszewicz.

Bezpiecznie przez internet
Zakupy na kolejny rok szkolny, rezerwacja biletów lotniczych, wycieczek lub pensjonatów – coraz częściej tego typu transakcje przeprowadzane są przez internet. Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie tygodnika „Newsweek” już co piąty Polak robi zakupy w sieci przynajmniej kilka razy w miesiącu. Kupowanie niezbędnych artykułów szkolnych przez Internet jest szybkie, bezproblemowe i często korzystniejsze dzięki konkurencyjnym cenom. Klienci jednak nadal czują obawy przed podawaniem danych swojej karty w wirtualnej przestrzeni. Ochronę i wygodę transakcji zapewnia usługa 3D Secure zabezpieczająca płatności kartą Visa i MasterCard w sklepach internetowych poprzez dodatkową autentykację. Każdy zakup zabezpiecza jednorazowe hasło przysyłane SMS-em lub wygenerowane przez token.

Satysfakcja klientów wynikająca z prostego, pomyślnego i bezpiecznego zrealizowania nie tylko wrześniowych zakupów – jest dla banków nie do przecenienia. Samoobsługowe, wygodne produkty kredytowe, z których klienci chętnie skorzystają to dla instytucji finansowych możliwość obniżenia kosztów w wielu obszarach. „Najlepszym sposobem na szybkie wdrożenie sprofilowanych produktów finansowych jest współpraca z partnerem, który umiejętnie łączy wiedzę branżową z nowoczesną technologią” – podsumowuje Wojciech Małaszewicz.

Olga Małecka

Communications Manager

First Data Polska S.A.