Które z OFE osiągnęły w kwietniu najlepsze wyniki?

Które z OFE osiągnęły w kwietniu najlepsze wyniki?
Fot. stock.adobe.com / fotoyou
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kwiecień przyniósł głównie wzrosty na światowych giełdach, w tym na warszawskiej GPW. W efekcie OFE zakończyły miesiąc z niezłym zyskiem (średnio 6,5%), a aktywa zwiększyły się o 6,2% do 170,14 mld zł, czytamy w informacji IGTE / Analizy.pl.

Kwiecień 2023 roku był całkiem udanym miesiącem na światowych parkietach. Do zwyżek głównych indeksów przyczyniły się m.in. lepsze od oczekiwań wyniki spółek.

Poza tym rynki odreagowały marcowy kryzys zaufania do sektora bankowego. Indeks amerykańskich spółek S&P 500 zyskał 1,5%, niemiecki DAX 1,9%, a indeks rynków rozwiniętych MSCI DM World 1,6%.

OFE, wykres
Źródło: IGTE / Analizy.p,

Lepiej wypadł nasz region; indeks MSCI EM Eastern Europe w miesiąc zyskał 11,6%. Duży w tym udział miała warszawska giełda, dla której kwiecień był najlepszym miesiącem w tym roku. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 7,4%, osiągając najwyższy poziom w tym roku (62,9 tys. punktów).

Najlepiej wypadły spółki największe; indeks je grupujący WIG20 wzrósł aż o 9,4% – to najlepszy miesięczny wynik od listopada zeszłego roku. Indeks małych spółek sWIG80 zarobił nieco mniej (4,4%), ale to właśnie ten segment najwięcej zyskuje, licząc od początku roku (20,8%).

Czytaj także: Polacy pełni obaw na temat swoich przyszłych emerytur

Wyniki OFE

OFE, które trzy czwarte aktywów inwestują w akcje krajowych spółek, także mają za sobą bardzo udany miesiąc. Średnio zarobiły 6,5%, co pozwoliło na odrobienie strat z dwóch poprzednich miesięcy. W sumie od początku roku są już 9,7% na plusie.

W kwietniu najlepszy z funduszy Generali OFE zanotował wzrost o 7,3%, a najmniej zyskał Drugi Allianz Polska OFE 5,9%. W trzy lata, czyli mniej więcej od pocovidowego dołka OFE zarobiły średnio ponad 45%.

OFE, wykres 2
Źródło: IGTE / Analizy.pl

 Ranking OFE

W kwietniowym rankingu funduszy emerytalnych, opartym na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), na pierwsze miejsce (z trzeciego) wskoczył OFE Pocztylion, który jako jedyny otrzymał najwyższe noty 5a w obu horyzontach – rocznym i trzyletnim.

W pierwszej trójce utrzymały się także Uniqa OFE (z notami 5a oraz 3a) oraz Allianz Polska OFE (z pogorszeniem obu not o jedno oczko do 4a i 3a). Pozostałe OFE utrzymały swoje pozycje.

IGTE OFE wykres 3
Źródło: IGTE / Analizy.pl

Czytaj także: Czego dowiemy się z Centralnej Informacji Emerytalnej?

Aktywa funduszy emerytalnych

W kwietniu aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły o 6,2% wobec spadku o 0,2% przed miesiącem. To zasługa bardzo dobrego wyniku z zarządzania, który powiększył aktywa o ponad 10 mld zł.

Na minus zadziałały natomiast przepływy z ZUS. W kwietniu OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS aktywa warte 596,4 mln zł, jednocześnie ZUS przelał na konta funduszy 375 mln zł.

W sumie aktywa OFE powiększyły się w jeden miesiąc o blisko 10 mld zł do 170,14 mld zł na koniec kwietnia.

Tym samym w ostatnie 7 miesięcy odrobiły już ponad połowę strat poniesionych w trudnym okresie listopad 2021 – wrzesień 2022.

IGTE, OFE, wykres 4
Źródło: IGTE / Analizy.pl

Komentarz IGTE:

– Wynikająca z przepisów alokacja otwartych funduszy emerytalnych, które w większości inwestują w akcje, wiąże się z podatnością na wyższą zmienność wartości aktywów.

W czasie gorszej koniunktury odnotowują spadki, ale kiedy tylko okoliczności się zmieniają OFE generują znaczące zyski. W kwietniu zarobiły 6,2%, od początku roku 9,7%, a w ciągu trzech lat 45,4%.

Jak się okazuje polski rynek kapitałowy potrafi przynosić zwrot z inwestycji i warto korzystać z tej możliwości budując dodatkowe zabezpieczenie finansowe na jesień życia, szczególnie w czasie podwyższonej inflacji – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Czytaj także: IGTE i CFA Society Poland organizują bezpłatny kurs w celu zwiększenia wiedzy i sprawności finansowej młodych Polaków

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE, Analizy.pl