Kredyty ze stałą stopą procentową – warto być w strefie euro
W Polsce,w odróżnieniu od wielu krajów Unii Europejskiej przytłaczająca większość kredytów hipotecznych to kredyty ze zmienną stopą procentową. „Kredyty ze stałą stopą procentową oferuje w Polsce, kilka banków, ale nie cieszą się one popularnością wśród klientów” – powiedział portalowi aleBank.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Wynika to z faktu, że raty kredytów ze stałą stopą procentową są wyższe od rat płaconych za kredyty ze stopą zmienną. Powodem jest wyższe oprocentowanie kredytu ze stałą stopą. W ten sposób klient w pewnym sensie płaci za uniknięcie ryzyka podwyżki rynkowych stóp procentowych, a bank za wzięcie tego ryzyka na siebie, pobiera wyższą opłatę.
Apel prezesa UOKiK
Odnosząc się do apelu prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marka Niechciała, który zwraca się do banków o oferowanie na większą skalę kredytów mieszkaniowych ze stałą stopą procentową prezes ZBP mówi: „Znacznie łatwiej można byłoby mówić o kredytach ze stałą stopą procentową, gdybyśmy byli w strefie euro, albo blisko wejścia do tej strefy lub też gdybyśmy mocniej związali naszą walutę z euro. W przeciwnym razie podatność naszej waluty, jako kraju zaliczanego do emerging markets rodzi obawę przed szokami związanymi z większymi napływami i odpływami kapitału. To powstrzymuje banki przed ekspansją kredytów ze stałą stopą procentową.”
Czytaj także: Kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową. UOKiK upomina banki >>>
Kredyt ze stałą stopą – ryzyko po stronie banku
Odpływ kapitału, osłabienie waluty i próby jej umocnienia mogą prowadzić do znacznego podwyższenia rynkowych stóp procentowych.
Na stwierdzenie aleBank.pl, że może to oznaczać np. sytuację, w której klient ma kredyt ze stałą stopą procentową na 3 procent, inflacja wynosi 4 procent, a rynkowe stopy procentowe są jeszcze wyższe prezes Pietraszkiewicz potwierdza i dodaje: „Banki, które zdecydują się na stopniowe wprowadzanie kredytów ze stałą stopą, będą musiały odpowiednio zarządzać ryzykiem związanym z oferowaniem takich produktów.”
Zdaniem prezesa ZBP droga do upowszechnienia kredytów mieszkaniowych ze stałą stopą procentową powinna prowadzić po przez system długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne i mieszkaniowe z odpowiednim sposobem premiowania oszczędzających przez państwo. Taki system to kasy oszczędnościowo-budowlane.
Kolejnym rozwiązaniem byłoby oferowanie produktów ze stało-zmienną stopą procentową. To oznacza oferowanie kredytu w części w stałej stopie procentowej i w części w zmiennej.
Na przykład część kredytu klient otrzymywałby z kasy oszczędnościowo -budowlanej, która ma charakter stałoprocentowy, a część drugą kredytu z banku ze zmienną stopą procentową.
Krzysztof Pietraszkiewicz uważa, że taki produkt z mieszaną stopą procentową będzie najlepiej chronił obie strony umowy, bank i klienta, w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń na rynku takich jak silny wzrost rynkowej stopy procentowej.