Kredyty frankowe: Rzecznik Finansowy przygotowuje stanowisko dla Sądu Najwyższego

Kredyty frankowe: Rzecznik Finansowy przygotowuje stanowisko dla Sądu Najwyższego
Fot. stock.adobe.com/yurchello108
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rzecznik Finansowy rozpoczął prace nad stanowiskiem odnośnie zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, objętych wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Ze względu na wagę tej kwestii nie wyklucza on zmiany stanowiska w odniesieniu do poszczególnych zagadnień.

„Podjąłem decyzję o dokonaniu przeglądu dotychczasowych stanowisk. Ze względu na wagę zagadnienia, nie wykluczam zmiany stanowiska w odniesieniu do poszczególnych zagadnień, także mając na uwadze najnowsze orzecznictwo sądów powszechnych, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – powiedział Rzecznik Finansowy Mariusz Jerzy Golecki, cytowany w komunikacie. 

Jak wskazano, szczególny nacisk w prowadzonych pracach Rzecznik Finansowy kładzie na skutki proponowanych rozstrzygnięć dla systemu prawnego.

Posiedzenie Sądu Najwyższego bez orzeczenia ws. kredytów frankowych

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego poinformował we wtorek, że skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, rozpatrując na posiedzeniu niejawnym wniosek Pierwszego Prezesa SN z dnia 29 stycznia 2021 r. o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych w walutach obcych postanowił zawiadomić o toczącym się postępowaniu Rzecznika Finansowego, zwracając się o zajęcie stanowiska odnośnie zagadnień prawnych objętych wnioskiem Pierwszego Prezesa SN. 

Czytaj także: Nie ma orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie umów kredytowych we frankach szwajcarskich >>>

Pod koniec stycznia br. pierwszy prezes Sądu Najwyższego dr hab. Małgorzata Manowska wystąpiła z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych.

Czytaj także: Wyrok w sprawie kredytów frankowych: złoty coraz mniej wrażliwy na kolejne sądowe rozstrzygnięcia lub ich brak >>>

We wtorek Izba Cywilna Sądu Najwyższego, obradująca w pełnym składzie, nie przyjęła uchwały dotyczącej zagadnień prawnych związanych z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich. Izba zwróciła się o zajęcie stanowiska w tej sprawie do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), Narodowego Banku Polskiego (NBP), Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także Rzecznika Praw Dziecka. Nowy termin nie został wyznaczony.

Źródło: ISBnews