KredoBank w Ukrainie – podsumowanie trudnego 2022 roku

KredoBank w Ukrainie – podsumowanie trudnego 2022 roku
KredoBank w Chersoniu. Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sytuacja KredoBanku, należącego do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, jest stabilna. W połowie grudnia 2022 roku Bank wznowił pracę oddziału w wyzwolonym Chersoniu. Dołączył też do sieci POWER BANKING, dzięki czemu umożliwia dostęp do swoich usług nawet w przypadku blackoutu, poinformował PKO BP.

Najbardziej istotną dla ukraińskiego sektora bankowego kwestią jest obecnie ryzyko kredytowe. Dlatego KredoBank opracował standaryzowane programy restrukturyzacji kredytów i udziela kredytów z gwarancjami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) – potencjał kredytowy wynosi 70 mln EUR.

Oddział KredoBank w Chersoniu działa od 9:00 do 16:00

Po wyzwoleniu z rąk Rosjan Chersonia, KredoBank wznowił działalność swojego chersońskiego oddziału. Do pracy oddział ma zapewnione alternatywne źródła zasilania i komunikacji, w szczególności system Starlink. Gdy życiu pracowników i klientów nic nie zagraża – oddział pracuje w godzinach od 9:00 do 16:00 i świadczy standardowy zakres usług bankowych.

– Ukraińcy mają dostęp do usług bankowych i serwisów KredoBanku nawet wtedy, gdy w kraju nie ma prądu i komunikacji. Na koniec 2022 roku 32 oddziały KredoBanku weszły w skład zunifikowanej sieci bankowej POWER BANKING, która powstała z inicjatywy Narodowego Banku Ukrainy i obejmuje wszystkie banki o znaczeniu systemowym.

W warunkach blackoutu dla wszystkich klientów w oddziałach sieci POWER BANKING dostępna jest określona lista pilnych usług bankowych takich jak wypłata gotówki (w bankomatach lub w kasie), płatności, przelewy (w kasie lub terminalach samoobsługowych), wymiana walut (w przypadku dostępności waluty w gotówce w kasie), konsultacje z menedżerami w kwestiach finansowych – mówi Jacek Szugajew, prezes KredoBanku.

Czytaj także: Ukraiński Kredobank ma umowę z EBOiR dotyczącą gwarancji kredytowych o wartości 35 mln euro

Nowe usługi KredoBanku: otwarcie konta  online, szybkie przelewy

W listopadzie 2022 roku KredoBank wprowadził usługę otwarcia konta online i dodatkowo pozyskał ponad 4,5 tys. nowych klientów. W zaledwie kilka minut Ukraińcy mogą otworzyć konto bankowe, wyrobić kartę cyfrową i od razu używać jej do płatności lub otrzymywania szybkich przelewów z Polski i Europy. W zeszłym roku KredoBank wprowadził także szybkie przelewy w złotówkach.

– W ciągu zaledwie roku, od wprowadzenia szybkich przelewów w złotówkach, Ukraińcy przelali na konta w KredoBanku prawie 130 mln PLN. Czas otrzymania środków to do 15 minut w godzinach pracy. W połowie czerwca 2022 roku KredoBank wdrożył także szybkie przelewy w euro z Polski i krajów Unii Europejskiej. W tym czasie klienci przelali prawie 3 mln EUR – dodaje Jacek Szugajew.

Popularność szybkich przelewów rośnie ze względu na krótkie terminy otrzymania środków oraz ich ekonomiczność i wygodę.

Czytaj także: PKO BP z nową strategią; będą przejęcia i wypłata dywidendy?

Możliwość restrukturyzacji kredytów klientów KredoBanku

Po wybuchu wojny KredoBank opracował również standaryzowane programy restrukturyzacji kredytów dla swoich klientów. Jedną z form wsparcia gospodarki są też gwarancje instytucji międzynarodowych dla kredytów udzielanych ukraińskim przedsiębiorstwom.

– Dla banków jest to niezbędny instrument dla ożywienia akcji kredytowej. Natomiast przedsiębiorcom wygenerowane dzięki gwarancjom kredyty pozwolą zachować płynność finansową, utrzymać zatrudnienie i pobudzić lub przyciągnąć inwestycje.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki Ukrainy co roku będą potrzebne inwestycje w wysokości 70-80 mld USD. Pracujemy nad wdrażaniem takich form wsparcia i w grudniu należący do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego ukraiński KredoBank podpisał z EBOR umowę dotyczącą gwarancji kredytowych. Gwarancje pomogą wygenerować 70 mln EUR kredytów – mówi Jacek Szugajew.

Z potencjału finansowego, który stwarzają kredyty z gwarancjami EBOR, skorzystają ukraińskie branże strategiczne z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Beneficjentami będą m.in. sektory rolniczy, farmacja, przetwórstwo żywności, handel detaliczny, logistyka.

Czytaj także: W PKO BP promocyjna oferta rachunków firmowych dla obywateli Ukrainy

Źródło: PKO Bank Polski