Ukraiński Kredobank ma umowę z EBOiR dotyczącą gwarancji kredytowych o wartości 35 mln euro

Ukraiński Kredobank ma umowę z EBOiR dotyczącą gwarancji kredytowych o wartości 35 mln euro
Fot stock.adobe.com/wowinside
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kredobank z grupy PKO Banku Polskiego podpisał z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) umowę dotyczącą gwarancji kredytowych, które. pomogą w sfinansowaniu kredytów o łącznej wartości 35 mln euro.

„Należący do grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego ukraiński Kredobank podpisał z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) umowę dotyczącą gwarancji kredytowych. Pomogą one wygenerować 35 mln euro kredytów, z których skorzysta ukraiński sektor rolniczy, farmacja, przetwórstwo żywności, handel detaliczny, logistyka” – czytamy w komunikacie.

Kredyty z gwarancjami EBOR będą dostępne w Kredobanku od połowy stycznia 2023 roku.

Koszt odbudowy Ukrainy wyniesie od 350-750 mld USD

„Według szacunków, koszt odbudowy Ukrainy wyniesie od 350-750 mld USD. Ukraińska gospodarka, by przetrwać, potrzebuje pomocy. Jedną z form wsparcia są gwarancje instytucji międzynarodowych dla kredytów udzielanych ukraińskim przedsiębiorstwom. Jest to niezbędny instrument dla ożywienia akcji kredytowej. Dzięki umowie gwarancyjnej podpisanej z EBOR zdejmiemy z siebie część ryzyka kredytowego i będziemy mogli zaoferować kredyty dla ukraińskich przedsiębiorców na korzystniejszych warunkach” – powiedział prezes Kredobanku Jacek Szugajew, cytowany w komunikacie.

Pozyskane dzięki gwarancjom środki pomogą zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i logistyczne oraz utrzymać miejsca pracy. Umowa z EBOR to także istotny krok na drodze prowadzącej do ograniczenia strat wynikających z zakłóceń w łańcuchu dostaw, podkreślił bank.

Pomoc w dystrybucji funduszy z programów unijnych i prywatnych

PKO BP wraz z Kredobankiem chce również odegrać istotną rolę w odbudowie Ukrainy m.in. poprzez pomoc w dystrybucji funduszy z programów unijnych i prywatnych, podano także.

KredoBank jest uniwersalnym bankiem z centralą we Lwowie, którego 100-proc. właścicielem jest PKO Bank Polski. Należy do 16 największych banków w Ukrainie pod względem: aktywów, wielkości portfela kredytowego osób fizycznych i prawnych, depozytów detalicznych oraz liczby wydawanych kart płatniczych.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 418,09 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews