Kotecki, RPP: w 2023 roku nie ma przestrzeni do cięcia stóp procentowych w Polsce

Kotecki, RPP: w 2023 roku nie ma przestrzeni do cięcia stóp procentowych w Polsce
Ludwik Kotecki Fot. PAP / Leszek Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2023 r. nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych w Polsce, a samo mówienie o niższych stopach rodzi ryzyko osłabienia działania polityki pieniężnej - powiedział agencji Reuters członek RPP Ludwik Kotecki.

„Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp procentowych w tym roku, ale jednocześnie nie widzę przestrzeni do ich obniżenia w 2023 r.” – powiedział, cytowany przez agencję Reuters, Ludwik Kotecki.

Dodał, że samo mówienie o niższych stopach w tym momencie rodzi ryzyko osłabienia oddziaływania polityki pieniężnej i jest to błąd komunikacyjny.

Czytaj także: Ludwik Kotecki: warto pomyśleć o emisji obligacji oszczędnościowych NBP

Niepewne prognozy inflacyjne

Według Ludwika Koteckiego, inflacja w 2024 r. oscylować będzie w okolicy 10 proc., przy czym prognozy obarczone są dużą niepewnością.

Czytaj także: Inflacja konsumencka i bazowa dwa razy wyższa w Polsce niż w strefie euro

Prezes NBP: to nie koniec podwyżek

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku stycznia 2023 roku, że RPP nie kończy cyklu podwyżek stóp proc. i czeka na dane o inflacji za styczeń, luty i marcową projekcję.

Według prezesa NBP stopy będą obniżone natychmiast, kiedy będzie to możliwe i jest na to nadzieja, choć mniejsza niż kiedyś, że stanie się to pod koniec 2023 r.

Czytaj także: Stopy bez zmian

Źródło: PAP BIZNES