Koniec zarabiania na flippowaniu mieszkań?

Koniec zarabiania na flippowaniu mieszkań?
Fot. stock.adobe.com / aleutie
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Klub Lewicy składa projekt ustawy mający na celu uregulowanie tzw. flippingu - podali przedstawiciele Klubu na briefingu. „Złożyliśmy dzisiaj ustawę antyflipperską - ustawa ma na celu zniechęcenie flipperów do ich działalności, obniżenie jej opłacalności. Chcemy uwolnić rynek od szkodliwej spekulacji, która w innych obszarach jest zakazana” - poinformowała wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu – ma on na celu opodatkowanie tzw. flippowania mieszkań, czyli zjawiska polegającego na zakupie mieszkań w niskiej cenie, renowacji (red.), a następnie szybkiej ich odsprzedaży z zyskiem.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Inwestycje – analiza Centrum AMRON | Inwestowanie na rynku nieruchomości w czasach pandemii

Trzy nowe stawki PCC przy sprzedaży nieruchomości

W projektowanej ustawie wprowadzone zostaną trzy nowe stawki PCC dotyczące umowy sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne.

10 proc. – w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem roku od jego zakupu, 6 proc. – w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie od roku, jednak przed upływem dwóch lat od jego zakupu, 4 proc. – w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie od dwóch lat, jednak przed upływem trzech lat od jego zakupu.

Ponadto w projektowanej ustawie proponuje się dodatkowe rozwiązanie nakładające wyższy podatek na samych flipperów, w momencie zakupu przez nich trzeciego i kolejnego mieszkania w cyklu 5 letnim.

Czytaj także: Chcesz zarabiać na nieruchomościach jako fliper, załóż firmę

Oświadczenie kupującego u notariusza

Dodatkowo proponuje się, aby każdorazowo w przypadku zawierania kolejnych umów zakupu lokali mieszkalnych kupujący składał przed notariuszem oświadczenie o liczbie zawartych umów w okresie pięciu lat liczonych przed daną umową, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Źródło: PAP BIZNES