Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie programu restrukturyzacji dla banków spółdzielczych

Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie programu restrukturyzacji dla banków spółdzielczych
Fot. stock.adobe.com / bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie o dwanaście miesięcy, do 29 października 2022 r., polskiego programu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków spółdzielczych i małych banków komercyjnych, poinformowała Komisja.

„Program przewiduje okres dwunastu miesięcy od utworzenia instytucji pomostowej na próbę jej sprzedaży lub sprzedaży jej aktywów. […]

Zmieniony schemat zawiera również pewne limity poziomu stóp procentowych, po których instytucje pomostowe mogą oferować depozyty w przypadku kryzysu płynności oraz do czasu ustabilizowania się sytuacji płynnościowej. […]

W kontekście trwającego kryzysu pandemicznego środek będzie nadal wyjątkowo dostępny dla banków spółdzielczych i małych banków komercyjnych o łącznych aktywach poniżej 5 mld euro” ‒ czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Pogoda jest dla dłużników, dla wierzycieli są prognozy złe… Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2021

Program restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków spółdzielczych i małych banków komercyjnych

Celem programu jest ułatwienie pracy polskiego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w przypadku wystąpienia konkretnego przypadku i potrzeby. Program został wstępnie zatwierdzony 20 grudnia 2016 roku. Został on przedłużony pięciokrotnie, ostatni raz 29 października 2020 roku.

Program przewiduje okres dwunastu miesięcy od utworzenia instytucji pomostowej na próbę jej sprzedaży lub sprzedaży jej aktywów

W grudniu 2020 roku program został zmieniony, aby wyjątkowo obejmował banki spółdzielcze i małe banki komercyjne o łącznych aktywach poniżej 5 mld euro.

W szczególności Komisja zaakceptowała wówczas wyższy próg bilansowy w porównaniu z progiem 3 mld euro określonym w komunikacie z 2013 roku, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności związane z wybuchem koronawirusa, ograniczoną część polskiego rynku bankowego objętego programem oraz zabezpieczenia przed nadmiernymi zakłóceniami konkurencji, które Polska włączyła do programu, podano także.

Czytaj także: Indeks KUKE i PFR: we wrześniu mniej upadłości, więcej restrukturyzacji

Instytucje pomostowe

Oprócz wydłużenia czasu trwania programu o dodatkowe dwanaście miesięcy, zatwierdzone dziś przedłużenie określa szczegółowe warunki funkcjonowania instytucji pomostowych.

W tym okresie daną instytucją pomostową trzeba będzie zarządzać rozważnie, nie będzie ona w stanie wejść na nowe rynki ani prowadzić nowej działalności, ale będzie w stanie przyjmować nowych klientów i nadal świadczyć usługi już istniejącym, podkreśliła Komisja.

Zatwierdzone dziś przedłużenie określa szczegółowe warunki funkcjonowania instytucji pomostowych

Ograniczenia mają na celu umożliwienie bardziej atrakcyjnym alternatywom konkurowania na rynku i ograniczenie potencjalnych zakłóceń konkurencji.

Czytaj także: Przed VIII Kongresem Prawa Bankowego

Źródło: ISBnews