Komercjalizacja mieszkań oraz zarządzanie inwestycjami, nowa usługa Colliers na rynku PRS

Komercjalizacja mieszkań oraz zarządzanie inwestycjami, nowa usługa Colliers na rynku PRS
Projekt Atrium European Real Estate. Źródło: Colliers
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inwestycje typu PRS (Private Rented Sector), które od lat są popularne w Europie Zachodniej, budzą coraz większe zainteresowanie w Polsce. W 2021 roku inwestycje mieszkaniowe na wynajem odpowiadały za 0,6 mld EUR zainwestowanego w naszym kraju kapitału, czytamy w komunikacie prasowym Colliers.

W odpowiedzi na potrzeby tego prężnie rozwijającego się sektora Colliers zaczął oferować usługę zarządzania i komercjalizacji inwestycji PRS. Pierwszym tego typu projektem w portfolio Działu Zarządzania Nieruchomościami firmy jest jedna z najnowszych inwestycji Atrium European Real Estate w krakowskiej Krowodrzy.

Nowy zakres usług dla sektora PRS

Po uruchomieniu w zeszłym roku linii biznesowej Living Services, która skupia się na projektach z obszaru living (m.in. mieszkań na wynajem, akademików, domów senioralnych, ale także mieszkań na sprzedaż) to kolejny krok firmy w stronę poszerzania zakresu usług dla sektora PRS. Colliers oferuje już m.in. pomoc w dostarczeniu i analizie danych, a także wsparcie transakcyjne w tego typu projektach.

– Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i cieszy się coraz większym zainteresowaniem dużych graczy. Przyspieszył czas komercjalizacji nowych projektów, rosną stawki czynszowe, więc po krótkim okresie stabilizacji spowodowanej wybuchem wojny, spodziewamy się kolejnych transakcji.

Jest to o tyle istotne, że rosnące koszty kredytu wykluczyły z rynku zakupów dużą grupę klientów – mówi Michał Witkowski, Dyrektor Living Services w Colliers.

Czytaj także: Zadowolony polski najemca, szczególnie z najmu instytucjonalnego

Zarządzanie projektami PRS

W związku ze wzrostem inwestycji w rynek PRS w Polsce (obecnie na wynajem instytucjonalny dostępnych jest ponad 7000 mieszkań), pojawiło się zapotrzebowanie na nową usługę – komercjalizację mieszkań oraz zarządzanie inwestycjami. Colliers odpowiedziała na to zapotrzebowanie, dostarczając nową, kompleksową usługę operacyjną.

– Widzimy rosnące zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce – inwestycje realizowane na wynajem mogą stanowić jedno z narzędzi radzenia sobie z niewystarczającą podażą mieszkań. W związku z tym zauważyliśmy potrzebę stworzenia „one-stop-solution” dla naszych klientów, którzy doceniają kompleksowe podejście w obszarze living.

Zarządzanie projektami PRS i wsparcie w procesie ich komercjalizacji to naturalna odpowiedź na potrzeby rynku. Cieszymy się, że Atrium European Real Estate, które intensywnie rozbudowuje portfel lokali tego typu, obdarzył nas zaufaniem i powierzył naszej opiece jedną ze swoich najnowszych inwestycji.

Wierzymy, że bogate doświadczenie i wiedza ekspertów Colliers będą dla naszego klienta dużym wsparciem i podstawą dalszej współpracy – mówi Agnieszka Krzekotowska, Senior Partner, Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami w Colliers. 

Czytaj także: Fundusze PRS szansą na mieszkanie dla młodych rodzin bez zdolności kredytowej

Atrium European Real Estate

Inwestycja Atrium European Real Estate to sześciopiętrowy budynek zajmujący blisko 5 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej – składa się z 109 mieszkań na wynajem, dwupoziomowego garażu podziemnego oraz infrastruktury towarzyszącej, m.in. dużej liczby miejsc do przechowywania rowerów.

Obiekt jest częścią nowoczesnego kompleksu mieszkaniowego „Nowa 5 Dzielnica” zrealizowanego u zbiegu ulic Wrocławskiej i Racławickiej w krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Do dyspozycji mieszkańców kompleksu są m.in. trzy place zabaw i ogrodzony wybieg dla psów.

Lokalizacja jest niewątpliwym atutem inwestycji ‒ niecałe 5 minut jazdy samochodem dzieli obiekt od II obwodnicy Krakowa ‒ al. Trzech Wieszczów czy stacji kolejowej Kraków-Łobzów, z której kursują pociągi m.in. do Portu Lotniczego Kraków-Balice.

W pobliżu mieszczą się liczne punkty usługowe, sklepy, żłobki, przedszkola i szkoły, a także szpital. W odległości kilku minut spacerem znajduje się również najdłuższy park w Polsce ‒ Młynówka Królewska. Krowodrza graniczy z dzielnicą Stare Miasto, co pozwoli nowym mieszkańcom obiektu na korzystanie z bogatej oferty usługowo-kulturalnej centrum miasta: licznych restauracji, teatrów, kin czy muzeów.

Pojawienie się pierwszych najemców planowane jest na II połowę czerwca.

Czytaj także: Czy w świecie rosnących stóp procentowych lepiej kupować czy wynajmować długoterminowo?

Źródło: Colliers International