Komentarz tygodniowy „Rynki Finansowe” – BNP Paribas

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bnp.paribas.biuro.maklerskie.01.400x111Ubiegły, krótszy z uwagi na piątkowe święto tydzień na warszawskiej giełdzie, był okresem odreagowania po wcześniejszych spadkach. Geopolityka na krótką chwilę odeszła na dalszy plan, jednak w najbliższych tygodniach może jeszcze o sobie przypomnieć.

Indeks WIG wzrósł w minionym tygodniu o 3,9%, równocześnie DAX wzrósł o 0,9%, zaś S&P500 o 1,2%.

W zeszłym tygodniu mieliśmy dużo istotnych publikacji makroekonomicznych. Dla Polski najważniejszym odczytem były czwartkowe, wstępne dane o dynamice PKB w II kwartale. Tempo wzrostu gospodarki w II kwartale spowolniło do 3,2% z 3,4% z I kwartału. Biorąc pod uwagę pogorszenie wskaźników wyprzedzających dla Polski (ostatni odczyt PMI), jak również ciągle możliwe utrzymanie się negatywnego wpływu sytuacji na Ukrainie i związanych z nią sankcji gospodarczych, spowolnienie może utrzymać się również w III kwartale. Wskazują na to też słabsze dane z gospodarki naszego zachodniego sąsiada, gdzie dynamika wzrostu PKB spadła w ujęciu rocznym w II kwartale do poziomu 1,2%, wobec 2,3% w poprzednim kwartale. Tym samym, inaczej niż miało to miejsce na początku roku, dane z polskiej gospodarki będą w słabszym stopniu wspierać rynek akcji w najbliższych miesiącach. Wierzymy jednak, że jest to jedynie przerwa we wzrostowej tendencji i dynamika PKB zacznie poprawiać się w następnych kwartałach.

Środowe dane o inflacji konsumenta, po raz pierwszy w historii wskazały, że mamy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem ogólnego poziomu cen towarów i usług rok do roku, na poziomie 0,2%. Wpłynął na to zwłaszcza spadek cen żywności i ta tendencja może jeszcze utrzymać się nawet przez kilka miesięcy, z uwagi na rosyjskie embargo na polskie artykuły żywnościowe. Niski odczyt inflacji zwiększa oczekiwania obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co byłoby wsparciem zarówno dla rynku akcji jak i obligacji.

Ubiegły tydzień obfitował również w wiele publikacji makroekonomicznych z Europy Zachodniej. Poza wspomnianym już odczytem PKB Niemiec, we wtorek poznaliśmy indeks ZEW, obrazujący oczekiwania gospodarcze niemieckich inwestorów instytucjonalnych i analityków. Wskaźnik ten spadł do poziomu 8,6 punktów z 27,1 punktów w lipcu. Pogorszenie nastrojów gospodarczych powiązane jest z napiętą sytuacją geopolityczną, co w zestawieniu z danymi o PKB pozwala stwierdzić, że gospodarka Niemiec dostała zadyszki. Jest to istotne dla oceny perspektyw gospodarki Polski, gdyż jest to nasz główny partner handlowy. Opublikowane zostały również wstępne odczyty PKB dla Strefy Euro. W perspektywie rok do roku tempo wzrostu PKB spadło do 0,7% z 0,9% dla pierwszego kwartału. Słabsze dane makroekonomiczne z Europy Zachodniej mogą skłonić Europejski Bank Centralny do dalszego poluzowania polityki monetarnej, co zapewne wspierałoby wzrosty indeksów na europejskich giełdach.

Komentarz tygodniowy – „Rynki Finansowe”, autorstwa analityków biura maklerskiego BNP Paribaspobierz.

Źródło: Biuro Maklerskie BNP Paribas Polska