Komentarz Katarzyny Brzeskiej-Miksa dotyczący przekazania projektu ustawy o rencie dożywotniej do konsultacji publicznych.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

brzeska.miksa.katarzyna.01.250x375Z ogromną radością przyjęłam informację, że w dniu dzisiejszym projekt ustawy o rencie dożywotniej trafił do konsultacji społecznych. Ustawa o rencie dożywotniej, która zapewni osobom starszym dodatkowe pieniądze do końca życia jest absolutnie konieczna. Czekają na nią od lat emeryci w całym kraju. Dzięki niej będzie możliwa kompleksowa regulacja odwróconej hipoteki zarówno  renty dożywotniej jak i odwróconego kredytu.

Dnia 6 czerwca br. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Ustawa ta została skierowana do prac Komisji Finansów Publicznych.  Jednak sam projekt ustawy  o odwróconym kredycie hipotecznym nie rozwiązuje problemów finansowych emerytów w Polsce. Ustawa ta reguluje bowiem tylko część kredytową odwróconej hipoteki, która umożliwia wypłaty przez ściśle określony czas. Dopiero ustawa o rencie dożywotniej reguluje część sprzedażową odwróconej hipoteki, która umożliwia wypłaty dożywotnie. Obie ustawy, o rencie dożywotniej i odwróconym kredycie hipotecznym, muszą być uchwalone równocześnie, bo tylko wówczas senior będzie miał możliwość wyboru najkorzystniejszej i najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb oferty.

Zarówno odwrócony kredyt hipoteczny jak i renta dożywotnią są potrzebne. Skierowane są one do innej grupy emerytów. Odwrócony kredyt hipoteczny skierowany jest do osób, których dochody na emeryturze są wystarczające do godnego życia, a kredyt pozwala im na zwiększenie dochodów tylko przez ściśle określony czas. Natomiast renta dożywotnia, czyli drugi model odwróconej hipoteki jest wybierana przez osoby, których dochody na emeryturze nie zaspakajają ich bieżących potrzeb i zależy im na uzyskaniu dodatkowych dochodów na emeryturze dożywotnio, aby np. móc opłacać opłaty czynszowe, zakupić leki. Kwoty uzyskiwane z tytułu renty dożywotniej przeznaczane są na bieżące potrzeby. 

Obecnie wiele mówi się o trudnej sytuacji seniorów w Polsce, czyli ponad 9 milionów ludzi. Coraz więcej młodych osób zadaje sobie pytanie jaką dostaną emeryturę i czy w ogóle uda im się za nią przeżyć. Osoby decyzyjne mają obowiązek zadbać o ludzi starszych  zapewniając im możliwość uzyskania dodatkowych dochodów na emeryturze – dożywotnio.

Mam nadzieję, że deklaracja Ministerstwa Gospodarki, iż ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, nie pozostanie bez pokrycia. Wierzę, że wszyscy zrozumieli, iż Seniorzy są ważną grupą społeczną, której nie wolno zostawić samym sobie.

Fundusz Hipoteczny Familia oraz wszystkie inne podmioty oferujące rentę dożywotnią, a przede wszystkim seniorzy w Polsce z niecierpliwością czekamy na decyzje sejmu w tej sprawie.

Katarzyna Brzeska – Miksa
Prezes FH Familia SA