Koalicja Obywatelska stawia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie
„Wiemy, że rosnące koszty obsługi długu to problem nie tylko polskiej gospodarki (…). W przyszłym roku, zgodnie z budżetem, tylko na obsługę papierów (skarbowych – PAP) wydamy prawie 70 mld zł, niemal 8 proc. budżetu. Wiemy, że sam poziom długu w Polsce jeszcze przez długi czas będzie na wysokim poziomie. To, co możemy zrobić, to aktywnie sprawiać, żeby yieldy polskich papierów były po prostu niższe.
Zawracamy ze ścieżki węgierskiej, tureckiej, chcemy iść ścieżką bardziej zbliżoną do Czech. 100 pb. spreadu między polskimi a czeskimi papierami – gdyby to zlikwidować, to w ciągu 10 lat mamy 170 mld zł oszczędności” – powiedział Andrzej Domański.
Czytaj także: Oczekiwania przedsiębiorców wobec nowego rządu
Votum zaufania ze strony rynków – GPW w nowej roli
„Jak to zrobić? Pierwsze votum zaufania ze strony rynków zobaczyliśmy już w poniedziałek, kiedy wyniki wyborów sprawiły, że doszło do istotnego zawężenia spreadu do rynków bazowych. Mamy nadzieję, że pierwsze decyzje nowego rządu będą ten trend tylko i wyłącznie podtrzymywać” – dodał.
W opinii Andrzeja Domańskiego obecnie polska giełda nie wykonuje swojego fundamentalnego zadania, czyli transferu oszczędności do inwestycji.
„Relacja kapitalizacji [giełdy] do PKB w Polsce spośród największych 30 gospodarek świata jest najniższa. Z giełdy więcej spółek schodzi niż chce wchodzić. Brak jest prawdziwych zachęt, by IPO było więcej. Również rola nadzoru nie jest właściwe wypełniana – przykład Kernela jest tego najlepszym dowodem, gdzie polscy inwestorzy mniejszościowi zostali potraktowani w sposób nazwijmy to suboptymalny. To są obszary, którymi będziemy chcieli się zająć” – wskazał Andrzej Domański.
Dodał, że jego opcja polityczna chce, żeby giełda była jednym z motorów wzrostu gospodarczego Polski.
„Sektor bankowy w ostatnich latach znalazł się pod presją. Jego możliwości dalszego finansowania wzrostu inwestycji w Polsce są ograniczone i giełda powinna być tym miejscem [finansowania ]” – powiedział.
Czytaj także: Prezes PFR określa niezbędną wysokość zysków banków zapewniających możliwość finansowania inwestycji w Polsce
Czego brakuje w polskiej gospodarce?
„Zadań do realizacji w Polsce nie brakuje – ETFy, REITy, większa konkurencja wśród OFE – to są obszary którymi na pewno będziemy się zajmować w najbliższych latach” – dodał.
Andrzej Domański deklaruje, że jego obóz polityczny doprowadzi do przywrócenia rządów prawa w Polsce, co odblokuje środki z KPO, i w średnim, i długim horyzoncie skutkować będzie malejącymi kosztami obsługi polskiego długu.