Prezes PFR określa niezbędną wysokość zysków banków zapewniających możliwość finansowania inwestycji w Polsce

Prezes PFR określa niezbędną wysokość zysków banków zapewniających możliwość finansowania inwestycji w Polsce
Paweł Borys, Źródło: PFR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zyski polskich banków muszą wynosić 25-30 mld zł rocznie, żeby finansować ogromne krajowe potrzeby inwestycyjne - ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

„Szacuję, żeby polski sektor bankowy zapewniał dobry napływ kredytów do gospodarki i był w stanie finansować wszystkie inwestycje w trasformacji energetycznej i infrastrukturalne, a potrzeby na najbliższe dekady są gigantyczne, to zyski muszą wynosić co najmniej 25-30 mld zł rocznie, co daje zwrot na kapitale w granicach 10 proc. plus. Czyli jeżeli nominalny PKB rośnie ok. 7 proc. (…) to 7 proc. z tego idzie na wzrost portfela kredytowego, żeby utrzymać stabilną relację kredytu do PKB. Dobrze byłoby, żeby było coś jeszcze dla akcjonariuszy, żeby z 30 proc. zysku dzielili się z akcjonariuszami w sektorze” – powiedział Paweł Borys w trakcie Banking & Insurance Forum 2023 w Warszawie.

„To jest wtedy zrównoważony poziom rentowności, który pozwala się rozwijać i budować wartość banków” – dodał.

W jego opinii, sytuacja sektora bankowego jest stabilna.

„Bardzo się bałem o skutki orzeczenia TSUE dla sektora, czy nie nastąpi credit crunch. Wyższe stopy procentowe amortyzują ten problem” – powiedział prezes PFR.

Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, który także brał udział w konferencji Banking & Insurance Forum 2023 w Warszawie powiedział: „Polski sektor bankowy ma za małe kapitały w stosunku do siły gospodarki, jak i do wyzwań, jakie przed nią stoją. Stosunek aktywów bankowych do PKB spada, a powinno być odwrotnie. A jest i tak 2-3 razy niższy niż w rozwiniętych gospodarkach”.

Bankowcy o możliwościach finansowania gospodarki przez polskie banki

Na początku września Zespół Badań i Analiz Związku Banków Polskich (ZBP) szacował, że w warunkach wysokiej inflacji i spadającej wartości pieniądza, aby zachować realną skalę finansowania gospodarki, sektor bankowy musiałby zwiększyć kredytowania o 408,3 mld zł.

Kilka dni temu Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich na portalu Wyborcza.Biz. mówił: „Zwrot banków na kapitale w Polsce jest jednym z najmniejszych spośród krajów Unii Europejskiej. Dlaczego tak się dzieje? Bo mamy w Polsce rekordowo wysokie na tle innych państw UE obciążenia fiskalne i parafiskalne sektora bankowego”.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews