KNF zgadza się na zakup VeloBank przez Cerberus
„Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego bezpośredniego nabycia przez podmiot z Grupy Cerberus, Promontoria Holding 418 B.V. z Niderlandów, oraz pośredniego nabycia przez jego pierwotny podmiot dominujący – Stephena A. Feinberga, obywatela USA, akcji VeloBanku SA, w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu oraz ponad 50 proc. udziału w kapitale zakładowym Banku” – napisano w komunikacie.
Komisja podała, że oceniając rękojmię wykonywania obowiązków akcjonariusza w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów banku i zapewniający bezpieczeństwo depozytów, KNF wzięła pod uwagę siłę finansową inwestora, jego dotychczasowe doświadczenie w inwestycjach w sektorze finansowym oraz złożone zobowiązania inwestorskie dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, m.in. w zakresie wsparcia kapitałowego, polityki dywidendowej i reinwestowania zysków banku.
„KNF uwzględniła także w swojej ocenie planowane zaangażowanie w transakcję dwóch międzynarodowych instytucji finansowych: Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz International Finance Corporation z Grupy Banku Światowego” – napisano w komunikacie.
Czytaj także: Jest nabywca akcji VeloBank S.A.>>>
Wcześniejsza zgoda Komisji Europejskiej
W połowie czerwca Komisja Europejska zaakceptowała przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management.
„Komisja uznała, że zgłoszona transakcja nie budzi obaw o naruszenie zasad konkurencji, biorąc pod uwagę ograniczoną pozycję rynkową spółek wynikającą z planowanej transakcji. Zgłoszona transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury przeglądu połączeń”- napisano w komunikacie Komisji.
BFG w marcu informował, że spółka zależna od Cerberus Capital Management ma przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji VeloBanku. Cerberus zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości 1.075 mln zł.
Czytaj także: Przewodniczący KNF chciałby, aby VeloBank był notowany na GPW>>>
O banku i jego nowym właścicielu
Cerberus Capital Management to założona w 1992 r. firma zajmująca się inwestycjami alternatywnymi, z aktywami o wartości ok. 65 mld USD zaangażowanymi w komplementarnych strategiach na rynkach kredytowych, kapitałowych i nieruchomości.
VeloBank to uniwersalny bank oferujący innowacyjne rozwiązania finansowe, ułatwiające codzienność klientom indywidualnym, małym i średnim firmom, wybranym korporacjom oraz samorządom i wspólnotom mieszkaniowym, również w zakresie zielonej transformacji energetycznej. Na wrzesień 2023 r. suma bilansowa banku sięgnęła 46,5 mld zł.
VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku. Pod koniec września 2022 roku BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Jego działalność 3 października została przeniesiona do Banku BFG, którego właścicielem jest obok BFG także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce. SOBK objął 49 proc. akcji utworzonego przez fundusz Banku BFG SA, a pozostałe 51 proc. miał BFG.
Do Velobanku przeniesione zostały m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty w złotych, z przeniesienia wyłączone były natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.
Czytaj także: Prezes VeloBanku o technologii, która wspiera banki>>>