KNF wyraziła zgodę dla nowych prezesów zarządów BGK, BOŚ, PZU Życie i PZU na objęcie stanowisk
Mirosław Czekaj ma zgodę KNF na objęcie stanowiska prezesa zarządu BGK
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na objęcie przez Mirosława Czekaja stanowiska prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) , podała Komisja.
Mirosław Czekaj ma bogate, blisko 30-letnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi, w tym bankami i instytucjami finansowymi.
W latach 1996-1997 był członkiem Rady Nadzorczej Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie.
W latach 2004-2006 był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego nadzorującym działalność komercyjną banku, współpracę z klientami komercyjnymi i samorządami, a także zarządzanie siecią oddziałów.
Od 2009 do 2016 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego oraz przewodniczącego Komitetu Audytu w tym banku, gdzie nadzorował m.in. proces raportowania finansowego, audytu wewnętrznego, zarządzania ryzykiem, zarządzania zgodnością oraz audytu zewnętrznego.
Od stycznia 2007 do kwietnia 2024 r. Mirosław Czekaj pełnił funkcję skarbnika m.st. Warszawy, gdzie był odpowiedzialny za m.in. gospodarkę i politykę finansową, skonsolidowaną sprawozdawczość ponad 1000 jednostek, podatki i księgowość. Odpowiadał także za zarządzanie długiem, płynnością i ryzykiem finansowym, w tym emisje papierów wartościowych oraz współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami, agencjami ratingowymi i audytorami.
Doktor habilitowany Mirosław Czekaj jest adiunktem w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, gdzie specjalizuje się w zagadnieniach naukowych dotyczących w szczególności finansów publicznych, w tym planowania budżetowego oraz sprawozdawczości finansowej. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji o tej tematyce w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, czytamy na stronach internetowych Banku.
BGK to polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. Bank współpracuje z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. BGK ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza.
Bartosz Kublik ma zgodę KNF na objęcie stanowiska prezesa zarządu BOŚ
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na objęcie przez Bartosza Kublika stanowiska prezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska, podała Komisja.
Bartosz Kublik – wykształcenie:
2019-2020 r. – studia podyplomowe Zarządzanie ryzykiem kredytowym w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
2005-2009 r. – studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie nauk o zarządzaniu.
2003-2004 r. – studia podyplomowe w zakresie bankowości i finansów na Wydziale Ekonomiczno – Rolniczym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
1998-2003 r. – studia magisterskie na Wydziale Nauk Politycznych w Wyższej Szkole Humanistycznej imienia Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Uczestnik licznych szkoleń krajowych i zagranicznych z zakresu bankowości i finansów, w tym dotyczących rozwiązań systemowych z zakresu wsparcia płynności i wypłacalności niemieckich banków spółdzielczych w ramach instytucji typu IPS (Institutional Protection Scheme), opisanej w regulacjach Unii Europejskiej.
Doświadczenie:
- 2023-2024 r. – wiceprezes Związku Banków Polskich, nadzorujący obszar bezpieczeństwa banków (w tym cyberbezpieczeństwa), obszar regulacji nadzorczych, a także obszar programów krajowych i zagranicznych oraz współpracy ze środowiskami gospodarczymi. Dodatkowo, odpowiada za koordynowanie działań sekcji banków spółdzielczych w ramach Związku Banków Polskich.
- 2012-2023 r. – od lutego 2012 roku (uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego) do lipca 2023 roku prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, nadzorujący obszar ryzyk istotnych w działalności banku.
- 2014-2023 r. – członek Rady Związku Banków Polskich oraz przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych w ramach ZBP.
- 2016-2022 r. – od stycznia 2016 roku do maja 2022 roku przewodniczący rady nadzorczej Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.
- 2014-2016 r. – członek Rady Zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości.
- 2010-2014 r. – od maja 2014 do stycznia 2016 roku członek rady nadzorczej Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.
- 2009-2012 r. – wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.
- 2007-2009 r. – członek zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.
- 2003-2007 r. – dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej
w Małkini Górnej, czytamy na stronach internetowych Banku;
– czytamy na stronach internetowych Banku.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW; wchodzą w skład indeksu sWIG80. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ.
Aktywa razem banku wyniosły 22 mld zł na koniec 2023 r.
Artur Olech i Jarosław Mastalerz ze zgodą KNF na objęcie funkcji prezesów PZU i PZU Życie
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Artura Olecha na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń i Jarosława Mastalerza na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie, podała Komisja.
Jarosław Mastalerz to doświadczony menedżer od ponad 25 lat piastujący kluczowe stanowiska w zarządach największych międzynarodowych instytucji finansowych w Polsce, zarówno na rynku ubezpieczeniowym, jak i bankowym. Był w tym czasie odpowiedzialny za szereg funkcji biznesowych w obszarach finansów, operacji, strategii, marketingu oraz IT i technologii.
Na rynku ubezpieczeniowym pełnił m.in. funkcje dyrektora finansowego i Członka Zarządu Zurich Polska (1998-2003), następnie związany był z Grupą Generali w Polsce (2003-2006), gdzie w randze Członka Zarządu pełnił również funkcję dyrektora finansowego. W 2007 r. był twórcą i prezesem pierwszego polskiego cyfrowego ubezpieczyciela – BRE Ubezpieczenia. Następnie przez 10 lat związał się z Grupą mBanku (d. BRE Banku), gdzie jako wiceprezes odpowiadał m.in. za bankowość detaliczną w Polsce, Czechach i Słowacji, a następie także za obszary operacji i IT oraz nadzorował piony technologii, bezpieczeństwa i nieruchomości.
Przez ostatnie 7 lat związany z rynkiem venture capital, gdzie jako partner zarządzający nadzorował działalność funduszu Corporate VC mAccelerator.
Jest absolwentem kierunku handel zagraniczny Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim.
Artur Olech od ponad 30 lat jest menedżerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także studia na Wirtschaftsuniversität Wien.
Uczestniczył w licznych szkoleniach dla najwyższej kadry zarządzającej, w tym Harvard Business School, Kellogg School of Management oraz Chicago GSB (Booth School of Business).
Współtwórca Fintech-ów. Ekspert w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi. Wieloletni Prezes Zarządu instytucji finansowych. Od maja 2020 roku jest współzałożycielem Trasti – insurtecha i ubezpieczyciela cyfrowego stworzonego w joint venture z Triglav DD oraz Swiss Re, w którym pełnił również funkcję Prezesa Zarządu. Związany z rynkiem ubezpieczeniowym m.in. zarówno w domenie prywatnej, jak i publicznej.
Swoją drogę zawodową rozpoczął już podczas studiów w roku 1993, najpierw jako współpracownik fundacji naukowej Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), gdzie pracował między innymi nad projektem dla Banku Światowego. Następnie objął stanowisko analityka w firmie consultingowej PIM, zajmując się analizami finansowymi w procesach prywatyzacji branży farmaceutycznej w Polsce. Podczas studiów na Wirtschaftsuniversität Wien w 1995 roku po raz pierwszy zetknął się z rynkiem ubezpieczeniowym w międzynarodowym środowisku. Program ten przewidywał praktyki i spotkania w oddziałach największych europejskich firm działających w Wiedniu.
Wiele lat związany z Grupą Generali, przechodząc przez wszystkie szczeble kariery oraz różne obszary odpowiedzialności, rozpoczynając od stanowiska menedżera, poprzez dyrektora departamentu, członka zarządu, wiceprezesa, aż do otrzymania propozycji objęcia stanowiska Prezesa Grupy w Polsce w roku 2010. W tym okresie przeszedł liczne specjalistyczne szkolenia oraz jako pierwszy Polak odbył program dla najwyższej kadry zarządzającej Value of Knowledge w ramach międzynarodowych struktur Grupy Generali. Podczas jego prezesury w Polsce, polskie spółki Generali dwukrotnie, w latach 2012 i 2013 zostały nagrodzone w grupie za wyniki finansowe oraz wzrost wartości biznesu. W latach 2010- 2014 pełnił funkcję lidera wielonarodowego, wielokulturowego i zdywersyfikowanego zarządu Grupy Generali w Polsce.
W roku 2014 trafił do domeny publicznej i spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zarząd Grupy Poczta Polska zaprosił go do współpracy, by wykorzystując doświadczenie i wiedzę fachową stworzył i poprowadził Ubezpieczenia Pocztowe. W ciągu zaledwie 4 miesięcy od założenia i uzyskania licencji spółka życiowa Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie rozpoczęła działalność operacyjną. Równocześnie jego zespół przeprowadził reorganizację działalności spółki majątkowej – Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, zmieniając jej strukturę i modernizując w kierunku modelu biznesowego multibrandowego.
W roku 2016 wraz z zespołem managerów założył swoją pierwszą spółkę na rynku fintecha – hiPRO sp. z o.o. Firma łączy procesy bankowe z ubezpieczeniowymi, optymalizując procesy finasowania składek ubezpieczeniowych poprzez integrację profesjonalnych instytucji pożyczkowych i banków z ekosystemami sprzedażowymi ubezpieczycieli i multiagentów, a także oferując narzędzia bezpośrednio indywidualnym agentom i klientom.
W roku 2020 założył w Polsce wraz z innymi managerami sektora bankowego i ubezpieczeniowego tzw. ubezpieczyciela cyfrowego – spółkę HPI GMA sp. z o.o. Na bazie swobody świadczenia usług (Freedom of Service) i licencji Triglav, spółka HPI GMA sp. z o.o. – działając pod marką Trasti, rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych, głównie przez kanały cyfrowe.
Zasiadał w kilku radach nadzorczych w polskich instytucjach finansowych i funduszach emerytalnych, pełniąc funkcję niezależnego członka w spółkach sektora publicznego oraz giełdowych. W latach 2017 – 2018 pełnił rolę członka Rady nadzorczej w spółce Mabion S.A., innowacyjnego producenta leków. W roku 2016 dołączył do Rady Nadzorczej Ciech S.A., gdzie do dzisiaj pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Audytu.
W ostatnich latach aktywnie uczestniczył w prestiżowych radach naukowych i programowych na polskim rynku finansowym. W latach 2014-2023 był członkiem rad programowych FinTech Congress i Big Data Congress, będących jednymi z największych dorocznych konferencji sektora fintech, oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Insurance Forum, największej komercyjnej konferencji rynku ubezpieczeniowego.
W marcu 2023 roku został zaproszony do Rady Programowej EKF Ubezpieczenia, konferencji organizowanej w ramach prestiżowego przedsięwzięcia Europejskiego Kongresu Finansowego. Pełni funkcję członka kapituły Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń, która przyznaje doroczne nagrody dla najlepszych banków oraz firm ubezpieczeniowych.
Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
PZU jest największym w Polsce ubezpieczycielem działającym na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Kontroluje ponad 1/3 rynku, który jest mierzony wartością składki przypisanej brutto.
Posiada niekwestionowaną pozycję lidera rynku ubezpieczeń w Polsce, zarówno z punktu widzenia skali działalności (liczby klientów, sieci dystrybucji, oferty produktowej), jak i osiąganej rentowności. Rozbudowana sieć PZU oraz obecność w kanałach online umożliwia wszystkim klientom, niezależnie od ich miejsca zamieszkania, łatwy dostęp do produktów firmy. PZU jest macierzystą firmą wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PZU.
Grupa PZU zapewnia wsparcie, bezpieczeństwo i stabilizację finansową milionom klientów. Prowadzi działalność w dziedzinie ubezpieczeń, zdrowia, inwestycji, bankowości i finansów, zapewnia kompleksową ochronę oraz dostarcza najwyższej jakości usługi we wszystkich najważniejszych dziedzinach życia prywatnego, publicznego i gospodarczego, czytamy na stronie internetowej Spółki.