KNF: mBank spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 20 proc. zysku za 2017 r.

KNF: mBank spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 20 proc. zysku za 2017 r.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
mBank otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) potwierdzenie spełnienia kryteriów do wypłaty dywidendy w wysokości do 20% zysku za 2017 r., poinformował bank.

#mBank otrzymał od #KNF potwierdzenie spełnienia kryteriów do wypłaty dywidendy w wysokości do 20% zysku za 2017 r. #dywidenda #banki @mBankpl @uknf

„Zarząd mBanku otrzymał indywidualne zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank co najmniej 80% zysku netto wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku. Jednocześnie KNF potwierdziła, że bank spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 20% zysku netto za 2017 rok” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: KNF: PKO BP spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 25 proc. zysku za 2017 rok >>>

Zgodnie z projektem uchwały zwyczajnego walnego zgromadzenia, które odbędzie się 12 kwietnia 2018 roku, zarekomendowana przez zarząd banku i zaakceptowana przez radę nadzorczą kwota dywidendy wynosi 217,9 mln zł (tj. 5,15 zł na jedną akcję). Kwota ta stanowi 20% jednostkowego zysku netto banku wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku, co jest zgodne z zaleceniem KNF, dodano.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku.

Założenia KNF

KNF przyjęła założenia odnośnie polityki dywidendowej banków komercyjnych w okresie średnioterminowym – rekomenduje, by banki spełniające jednocześnie przedstawione przez Komisję kryteria mogły wypłacić do 75% wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję, a w przypadku banków spełniających wszystkie te kryteria z uwzględnieniem, w ramach kryteriów kapitałowych, wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny – do 100% zysku.

Źródło: ISBnews