KNF chce obniżyć bufor dla mBanku do 0,5 proc. kwoty ekspozycji na ryzyko

KNF chce obniżyć bufor dla mBanku do 0,5 proc. kwoty ekspozycji na ryzyko
Źródło: mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do Komitetu Stabilności Finansowej o wydanie opinii w sprawie zmniejszenia wysokości bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym dla mBanku na 0,5% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko z 0,75%, podał bank.
.@uknf zwróciła się do #KSF o wydanie opinii w sprawie zmniejszenia wysokości bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym dla @mBankpl na 0,5% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko z 0,75% #mBank #KNF

„W ramach przeglądu adekwatności wskaźnika bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym […] KNF wskazała, że ocena znaczenia systemowego uzyskana przez bank, jest podstawą do tego, by na bank nałożyć bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym w wysokości równoważnej 0,5% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko obliczonej zgodnie z art. 92 ust. 3 CRR, w miejsce obecnego bufora wynoszącego 0,75%” – czytamy w komunikacie. 

Ostateczna decyzja po zajęciu stanowiska przez KSF

Ostateczna decyzja zostanie wydana przez KNF po zajęciu stanowiska przez KSF, wskazano także. 

Zgodnie z decyzją KNF z 14 października 2019 roku, mBank zobowiązany jest obecnie do utrzymywania bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym w wysokości równoważnej 0,75% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko. 

Czytaj także: mBank: zysk netto grupy w II kw. 2020 r. wyniósł 87 mln zł, niższy aż o 77 proc. rdr, ale i tak powyżej oczekiwań >>>

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku.

Źródło: ISBnews