Karta kredytowa – razem, czy osobno?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.03.400x268Jeśli osoby będące w związku nieformalnym chcą zarządzać finansami wspólnie, mają możliwość dysponowania jednym limitem i używać kart powiązanych z tym limitem. Drugą opcją jest posiadanie niezależnych od siebie kart. Obie opcje mają zarówno wady i zalety, dlatego należy bardzo ostrożnie dokonywać wyboru.

Kwestia kosztów, które będzie trzeba ponieść w związku z wydaniem drugiej karty jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych instytucjach finansowych.  Niektóre z nich proponują dodatkową kartę w cenie karty głównej (Citi Handlowy, PKO BP). Inne banki takie jak Pekao lub BZ WBK zmniejszają opłatę za posiadanie drugiej karty. Zdarza się również tak, że banki nie pobierają opłat za posiadanie drugiej karty (np. mBank). Należy mieć to na uwadze przy wyborze opcji jednego limitu z dwoma kartami.

Kwestia zdolności kredytowej

Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że limit kredytowy przyznawany jest na podstawie dochodów głównego właściciela konta. Jeśli para nie jest małżeństwem, a jedna z osób ma mniejszą zdolność kredytową, wówczas bank mimo wszystko zgodzi się na wydanie dodatkowej karty. Inaczej byłoby w przypadku małżeństwa, gdzie w związku ze wspólnotą majątkową zarobki obu małżonków są sumowane.

Wszystkie płatności w jednym miejscu

Dużo prościej jest mieć pieczę nad wydatkami. Dzięki jednemu limitowi kredytowemu można mieć wgląd we wszystkie operacje finansowe w ramach jednego konta.

Historia kredytowa

Wybór jednego limitu kredytowego ma niestety pewne wady. Jest nią przede wszystkim to, że osoba korzystająca z karty dodatkowej nie wyrabia sobie historii kredytowej ponieważ nie jest posiadaczem głównego konta. Ponadto decyzja ta niesie za sobą zagrożenie dla właściciela konta, jest on bowiem z prawnego punktu widzenia jedyną osobą odpowiedzialną za spłatę długu. Dla banku nie ma znaczenia, że długi zostały wygenerowane przez drugiego posiadacza karty.

Ważne bonusy

Posiadanie dwóch oddzielnych kart ciągnie za sobą korzyści w postaci bonusów. Dzięki nim możemy korzystać z ubezpieczeń podróżnych lub zniżek w wybranych sklepach. Możemy też rozłożyć zobowiązania na raty z niższym oprocentowaniem. Posiadanie kart w oddzielnych bankach daje możliwość wyboru spośród szerszego spektrum bonusów do kart.

Na podstawie: Karta dla pary- lepiej razem czy oddzielnie?, Expander