Już 4,3 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Już 4,3 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Fot. stoc.adobe.com / thanmano
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na koniec I. kwartału 2023 r. liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne wzrosła do 4,3 mln, czyli o 12,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku Polacy wydali na te polisy 454,4 mln zł. Ciągły wzrost zainteresowania dodatkowym zabezpieczeniem zdrowia, pomimo rosnących kosztów opieki medycznej, inflacji i trudnej sytuacji gospodarczej, dowodzi, że prywatne polisy zdrowotne pozwalają racjonalizować nasze wydatki, a Polacy są tego świadomi, komentują eksperci PIU.

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w porównaniu z 2022 rokiem, wciąż występuje dwucyfrowy wzrost liczby ubezpieczonych w stosunku rocznym. Inflacja, wzrost kosztów życia, a także rosnąca skłonność Polaków do oszczędzania nie przekładają się na spadek popularności prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Wyniki dowodzą wręcz, że wiele osób dostrzega, iż zarządzanie własnym zdrowiem za pomocą ubezpieczeń jest efektywne i przynosi też oszczędności w przeciwieństwie do zakupu pojedynczych usług medycznych na rynku.

Czytaj także: Polacy zakupili już ponad 4 mln polis prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Pracodawcy zaczynają doceniać dodatkowe ubezpieczenia

Ubezpieczyciele negocjują ceny z dostawcami usług medycznych, mogą więc zaoferować korzystniejsze warunki zarówno klientom indywidualnym, jak i grupowym, np. pracodawcom. Dlatego prywatne ubezpieczenia zdrowotne doceniają osoby indywidualne oraz pracodawcy.

Dla tych drugich utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu to kluczowa kwestia, od której zależy efektywność pracy.

Dodatkowa ochrona dla pracowników, która obejmuje profilaktykę, promocję zdrowego stylu życia i szybki dostęp do lekarzy, diagnostyki czy leczenia szpitalnego zapewnia szybszy powrót do zdrowia i do pracy.

Czytaj także: Grupa PZU prezentuje wyniki po I kw. 2023 roku

Polisa dla pracownika to mniej L-4?

– Polskie społeczeństwo starzeje się, nie jest też zdrowe, a publiczna opieka zdrowotna boryka się z coraz większymi problemami. Pracodawcy o tym wiedzą, dlatego robią wszystko, by mieć efektywnych, a to znaczy także zdrowych pracowników.

W ostatnim czasie wzrosła liczba zwolnień lekarskich, których przyczyną były przede wszystkim choroby układu oddechowego oraz mięśniowo-szkieletowego. Pogłębiają się problemy ze zdrowiem psychicznym.

Części tych chorób można zapobiec dzięki profilaktyce, szybko je wyleczyć lub ustabilizować. Dostęp do leczenia, który oferują ubezpieczyciele, jest tu nieoceniony – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Czytaj także: Nationale-Nederlanden: nowa odsłona ubezpieczeń na wypadek ciężkich zachorowań i nowotworów

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń / PIU