JPMorgan Chase przejmuje depozyty First Republic Bank

JPMorgan Chase przejmuje depozyty First Republic Bank
Fot. stock.adobe.com / Robert
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Notowania akcji First Republic Bank zostały wstrzymane (1.05.2023) po informacji, że Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów akceptuje ofertę JPMorgan Chase dotyczącą przejęcia depozytów First Republic Bank.

„Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów akceptuje ofertę JPMorgan Chase dotyczącą przejęcia depozytów First Republic Bank, w tym nieubezpieczonych depozytów i zasadniczo wszystkich aktywów” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Nadzory finansowe USA i UE o przyczynach nagłych odpływów depozytów z Silicon Valley Bank i Signature Bank

Amerykańskie banki bezpieczniejsze, ale…

JPMorgan przejmie aktywa First Republic Bank, w tym ok. 173 mld USD pożyczek, 30 mld USD w papierach wartościowych i 92 mld USD depozytów.

Prezes JPMorgan Chase Jamie Dimon ocenia, że transakcja rozwiązuje większość problemów sektora bankowego, które rozpoczęły się od nagłego upadku Silicon Valley Bank w marcu 2023 roku.

Czytaj także: First Citizens Bank przejmie aktywa Silicon Valley Bank

…to nie koniec upadłości?

Dyrektor generalny Infrastructure Capital Managment, Jay Hatfield, ocenia bardziej ostrożnie, że transakcja przejęcia może stłumić dalsze spadki wśród akcji regionalnych banków.

„Zbliża się kryzys zadłużenia, więc byłbym zaskoczony, gdybyśmy nie mieli innych banków, które zostały zaatakowane, szczególnie z Fed podnoszącym stopy procentowe i wywierającym ogromną presję na system finansowy, utrzymując krzywą dochodowości tak stromo odwróconą” – powiedział Hatfield.

Czytaj także: Janet Yellen: władze USA będą interweniować w razie potrzeby, aby chronić mniejsze banki

Źródło: PAP BIZNES