First Citizens Bank przejmie aktywa Silicon Valley Bank

First Citizens Bank przejmie aktywa Silicon Valley Bank
Fot. stock.adobe.com / Rafael-Henrique
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Akcje banku First Citizens rosną o 26 proc. przed sesją po tym, jak podano, że bank kupi depozyty i kredyty SVB. USA rozważa zwiększenie wsparcia dla banków - podała agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

First Citizens Bank zgodził się na zakup Silicon Valley Bank w transakcji, która obejmuje zakup około 72 mld USD aktywów SVB z dyskontem 16,5 mld USD.

„17 byłych oddziałów Silicon Valley Bank, zostanie otwartych jako First-Citizens Bank & Trust Company w poniedziałek, 27 marca 2023 roku” – podała Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC) w komunikacie.

Czytaj także: Szefowa MFW w Chinach o zagrożeniach dla światowej równowagi finansowej

Czy będzie dodatkowe wsparcie dla First Republic Bank?

Akcje First Republic Bank rosną w poniedziałek (27.03.2023) przed sesją o 29 proc.

Agencja Bloomberga podała, że władze USA rozważają rozszerzenie awaryjnego instrumentu kredytowego dla banków w sposób, który dałby First Republic Bank więcej czasu na podreperowanie bilansu.

Według źródeł Bloomberga bankierzy Fedu nie zdecydowali jeszcze, jakiego wsparcia mogliby udzielić First Republic, jeśli w ogóle, a rozszerzenie oferty ze strony Rezerwy Federalnej jest jedną z kilku opcji rozważanych na tym etapie.

Nawet bez tego kroku, obserwatorzy uważają First Republic za wystarczająco stabilny, aby działać bez natychmiastowej interwencji.

Czytaj także: Janet Yellen: władze USA będą interweniować w razie potrzeby, aby chronić mniejsze banki

Amerykański sektor bankowy pod lupą

Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari powiedział, że ostatnie zamieszanie w sektorze bankowym zwiększyło ryzyko recesji w USA.

„To, co jest dla nas niejasne, to jak wiele z tych bankowych stresów prowadzi do powszechnego kryzysu kredytowego. Czy to spowolniłoby gospodarkę? To jest coś, co monitorujemy bardzo, bardzo uważnie” – powiedział Kashkari, w programie CBS „Face the Nation”.

Przed upadkiem banków i zamieszaniem na rynku w tym miesiącu, Neel Kashkari powiedział, że Fed powinien podnieść stopy do około 5,4 proc., z docelowego przedziału 4,75 proc. do 5 proc. obecnie, a następnie utrzymać je tam, aż inflacja się ochłodzi.

Czytaj także: Fed pożyczył od 8 do 15 marca amerykańskim bankom 165 mld dolarów

Źródło: PAP BIZNES