Jest zysk, w nagrodę jest zgoda na ekspansję zagraniczną

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

120602klesyk.andrzej.01.250x142PZU Lietuva w końcu na plusie. Działająca od 10 lat na litewskim rynku spółka pokazała tzw. czarne cyfry. - W takim układzie zarząd tejże spółki zyskał sobie prawo do myślenia o ekspansji międzynarodowej - twierdzi Andrzej Klesyk, prezes PZU. Kierunkiem ekspansji mają być kraje nadbałtyckie.

Zysk z działalności operacyjnej PZU Lietuva w I kwartale roku wyniósł 962 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 140 tys. zł.

Nasza spółka litewska to w tym momencie numer 3 na Litwie. Po raz pierwszy pokazała tzw. czarne cyfry, czyli pokazała wyraźny zysk. Ja wierzę w to, że już nigdy nie będziemy musieli dosypywać pieniędzy do naszej działalności na Litwie – mówi Andrzej Klesyk.

Prezes Grupy PZU podkreśla, że osiągnięcie tego efektu wymagało zmian strukturalnych i przeprowadzenia procesu restrukturyzacji firmy.

Z mojej perspektywy, w takim układzie zarząd tejże spółki zyskał sobie prawo do myślenia o ekspansji międzynarodowej. A to jest dla nich Łotwa i Estonia – informuje Andrzej Klesyk.

Teraz litewska spółka pracuje nad planem ekspansji.

W ciągu najbliższych 2 miesięcy ma być przedstawiony zarządowi PZU S.A. plan, w jaki sposób i przy jakich środkach będziemy rozszerzać działalność na Łotwę i Estonię – wyjaśnia prezes PZU.

O planach wejścia na rynki państw nadbałtyckich Andrzej Klesyk rozmawiał z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem. Spółka PZU Lietuva centrum operacyjnym ekspansji w tym regionie.

Spółka zależna od PZU S.A. istnieje na Litwie od 10 lat. Zatrudnia ponad 1 tys. osób. Poza granicami Polski PZU działa na Litwie i na Ukrainie. Z myślą o dalszym rozwoju międzynarodowym firma chce założyć spółkę PZU International. Na rozwój działalności przeznaczy 6-7 mld zł.

Globalnie Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Oferuje blisko 200 rodzajów ubezpieczeń majątkowych i na życie. W jej skład wchodzi także fundusz emerytalny i fundusz inwestycyjny. Zarządza aktywami o łącznej wartości ok. 20 mld euro.

Zobacz wypowiedź w wersji video: tutaj.

Andrzej Klesyk
Prezes Zarządu PZU S.A.

Źródło: newseria.pl