Jednolity Plik Kontrolny trzeba wysłać do 26 lutego. Pomoże Profil Zaufany

Jednolity Plik Kontrolny trzeba wysłać do 26 lutego. Pomoże Profil Zaufany
Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej - przede wszystkim już teraz powinni to zrobić przedsiębiorcy.

Do 26 lutego 2018 r. #mikroprzedsiębiorcy po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny #JPK #VAT #podatki #ProfilZaufany

Od 1 stycznia mikroprzedsiębiorcy (w tym prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie – mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. W związku z tym najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

Bez Profilu Zaufanego może się to nie udać.

Czym jest JPK_VAT?

JPK_VAT to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.

Do prawidłowego złożenia i wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK trzeba też uwierzytelnić.

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można nie tylko wysłać i uwierzytelnić JPK, ale i załatwić sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu.

Jeżeli przedsiębiorcy już teraz założą Profil Zaufany będą dobrze przygotowani do wysyłki pierwszego JPK_VAT. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT.

Nie czekaj na ostatnią chwilę z założeniem Profilu Zaufanego! Nie daj się zaskoczyć!

Jak to zrobić?

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

1. Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Trzeba mieć konto w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.

Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy – w tym przedsiębiorca – kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

2. Przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: Wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.

Krok 3: Wypełnij w internecie wniosek o założenie Profilu Zaufanego

Krok 4: Po założeniu Profilu w internecie należy odwiedzić Punkt Potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku. Na stronie www.pz.gov sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Potwierdzający.

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie.

Pełna lista punktów potwierdzających – TUTAJ

Do czego jeszcze przydaje się Profil Zaufany?

Dzięki Profilowi Zaufanemu można m.in.:

– Składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US

– Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej

– Zgłosić utratę dokumentu tożsamości

– Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

– Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym

– Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego

– Dziesiątki innych spraw.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/Centrum prasowe PAP