Jakie błędy popełniamy, biorąc kredyt hipoteczny?
– Przy zaciąganiu kredytu na 300 tys. zł łączny koszt dla kredytobiorcy może różnić się o 70 tys. zł, zależnie od wyboru banku – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.
Powinniśmy dokładnie sprawdzać swoją zdolność kredytową, nie zaniżając wydatków i nie zawyżając dochodów, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę. Bo już podpisanie umowy przedwstępnej związane jest z wpłaceniem zadatku. Gdy okaże się, że nasza rzeczywista zdolność kredytowa jest niższa, mamy jakieś inne niespłacone kredyty, możemy pożyczki nie dostać, a stracimy zadatek.
Czytaj także: Będzie trudniej o kredyt? NBP: banki zakładają zaostrzenie polityki kredytowej w II kw. 2019 r. >>>
Porównanie ofert kredytowych
– Warto sprawdzić oferty jak największej ilości banków, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę – doradza ekspert w rozmowie z Jarosławem M. Skoczniem.
Powinniśmy też mniej optymistycznie podchodzić do własnej kariery zawodowej, bo utrata pracy może spowodować, że stracimy płynność finansową, nie będziemy terminowo spłacać rat, a bank może wypowiedzieć umowę, co będzie bardzo niebezpieczne jeżeli chodzi o konsekwencje.
Po 3 latach od podpisania umowy kredytowej możemy zmienić bank
W negocjacjach z bankiem nasza pozycja nie jest też aż tak słaba, bo po niedawnych modyfikacjach prawa po trzech latach od podpisania umowy kredytowej możemy zmienić bank, z którego nie jesteśmy zadowoleni.