Jakich pracowników poszukiwali pracodawcy w 2017 roku?
W 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 291 324 osób posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 13% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT – Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Sprzedaż (11% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację), zaś na trzecim – ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (10% otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją Inżynieria (9%) oraz Obsługa klienta (9%) (pracownicy mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację).
Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?
Jak wynika z analiz GoldenLine, w 2017 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 35. rokiem życia (49% zapytanych osób była w tym wieku), zaś 29% osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, było w wieku 36-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, 10% jest w tym wieku). Tuż za podium znalazły się osoby w wieku 45+ (8% zapytanych osób).
Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?
Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25%), śląskim (12%), dolnośląskim (12%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (10%). Informacje te wskazują, że w 2017 roku najwięcej pracowników poszukiwanych było w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków.
Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych – kogo szukali rekruterzy?
W 2017 roku większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiadała umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość programu AutoCAD (10%), znajomość języka programowania SQL (7%), JavaScript (7%), a także znajomość systemu SAP (7%). Jak wynika z analiz GoldenLine, istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (14%), zarządzanie projektami (11%) czy negocjacje (6%).
Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 291 324 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 19% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7% użytkowników).
Zwinne rekrutacje z Jobile
W 2017 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT – Rozwój oprogramowania, Sprzedaż, Ekonomia/Finanse oraz Marketing. Jobile to usługa rekrutacyjna w portfolio GoldenLine, w której HR Researcher wykonuje direct search w imieniu firmy oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. W efekcie pracodawca otrzymuje tylko profile kandydatów odpowiadających wymaganiom zawartym w ofercie pracy.
Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?
W 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 157 844 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (17%), dolnośląskie (13%), małopolskie (11%), śląskie (9%), oraz wielkopolskie (8%).
Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Sprzedaż – oferty dla tej specjalizacji to 21% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Produkcja (15% wszystkich ofert pracy), Obsługa klienta/Call Center (10%), Informatyka/Programowanie (9% ofert) oraz Finanse/Ekonomia (9%).
Źródło: GoldenLine