Jaką strategię przyjmie Mario Draghi?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Notowania na europejskich parkietach w środę przebiegły w dobrych nastrojach. Przez większość dnia rynki bazowe na Starym Kontynencie rosły, starając się przykryć obraz kiepskiego wtorkowego sentymentu. W momencie zamknięcia, niemiecki DAX wzrósł o 1,61%, brytyjski FTSE100 zyskał 0,47%, a francuski CAC40 1,15%.

Na GPW przez większość dnia zauważalna była niepewność inwestorów, indeks największych polskich spółek wahał się wokół zera, lecz w ostatniej godzinie Amerykanie pomogli dobrym otwarciem. Finalnie, WIG20 wzrósł o 0,44%, a obroty sięgnęły 780 mln zł.

Inwestorom powodów do optymizmu z pewnością dostarczył Bank Anglii, jak i same dane z Wielkiej Brytanii. BoE stwierdził między innymi, że większość firm nie zamierza w najbliższej perspektywie zmieniać swoich planów inwestycyjnych oraz planów zatrudnienia. W swoim raporcie zaznaczył również, że nie ma oznak, ani dowodów gwałtownego spowolnienia gospodarczego wywołanego Brexitem. Dodatkowo, wczoraj została opublikowana stopa bezrobocia na Wyspach Brytyjskich, która jest na najniższym poziomie od 10 lat, a wyniosła 4,9%.

Publikowane dziś dane makroekonomiczne dostarczą nam zdecydowanie więcej atrakcji.  Z Wielkiej Brytanii, poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej za czerwiec. W Stanach Zjednoczonych, pojawią się dziś takie dane, jak indeks Fed z Filadelfii, tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks wyprzedzający Conference Board i dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Jednak najistotniejszym wydarzeniem będzie decyzja EBC, który o godz. 13:45 określi stopę procentową. O godz. 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa Mario Draghiego, który może zafundować inwestorom mocniejsze bicie serca. Na razie, rynek przewiduje, że nie będzie większego luzowania polityki monetarnej (w szczególności stopa powinna pozostać na poziomie zerowym), tym niemniej jest możliwe, że pojawi się zapowiedź takich ruchów na wrzesień.

Sesja w USA:

Rynek akcyjny w Stanach Zjednoczonych zamknął środowe notowania wzrostami ze względu na zyski w sektorach technologii, ochrony zdrowia i przemysłu. W momencie zamknięcia na giełdzie w Nowym Jorku, indeks Dow Jones Industrial Average zyskał 0,19%, S&P500 wzrósł o 0,43%, a Nasdaq Composite o 1,06%.

Trwający obecnie sezon wyników kwartalnych przyniósł kolejną miłą niespodziankę. Bank Morgan Stanley w swoim raporcie pochwalił się w II kwartale zyskiem na akcję w wysokości 75 centów, podczas gdy oczekiwano tylko 59 centów. Po sesji, solidnym raportem zaskoczył również Microsoft, który zarabia obecnie głównie dzięki technologicznym rozwiązaniom w chmurze.

Waluty:

Kurs EURUSD na koniec środowych notowań dotarł do poziomu 1,1015 i tym samym stracił 0,06%. Para EURGBP straciła 0,82% i osiągnęła poziom 0,8338, natomiast EURJPY wzrosła o 0,62%, osiągając 117,69.

Polska waluta jest dziś rano wyceniana przez rynek następująco: 4,3687 PLN wobec euro, 3,9613 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0093 PLN wobec franka szwajcarskiego i 5,2415 PLN wobec funta szterlinga.

Surowce:

Notowania złota w środę spadły o 0,95% do poziomu 1318,80 USD za uncję. Srebro straciło 1,97% i było notowane po 19,582 USD za uncję.

Ropa naftowa, w przypadku odmiany WTI wzrosła o 0,65% do poziomu 44,94 USD za baryłkę. Odmiana Brent zyskała natomiast 1,09% i była notowana po 47,17 USD za baryłkę.

Konrad Mikołajko
Head of Support
Patron FX