Jak założyć firmę – formalności krok po kroku

Jak założyć firmę – formalności krok po kroku
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Akademii Przedsiębiorcy na stronach Fundacji Polska Bezgotówkowa - przyszli i obecni - właściciele firm mogą znaleźć szereg poradniczych artykułów, dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Osoby rozważające rozpoczęcie pracy na własny rachunek na pewno chciałyby się dowiedzieć:

– Jak założyć firmę krok po kroku, bez wychodzenia z domu?

– Co to są kody PKD?

– Jak wybrać formę opodatkowania i czy trzeba płacić podatek VAT?

– Komu zlecić prowadzenie księgowości i czy będzie potrzebny nowy rachunek bankowy?

– Czy można liczyć na ulgę i niższe składki do ZUS?

Eksperci zaproszeni do współpracy przez Fundację Polska Bezgotówkowa uważają, że zakładanie firmy w Polsce wcale nie jest takie trudne, jak to się wszystkim wydaje.

Czytaj także: Jaką nazwę wybrać dla swojej firmy?

Zdalne zakładanie firmy

Dzisiaj większość formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodne. Oczywiście można się zarejestrować tradycyjnie, udając się do urzędu gminy, miasta czy dzielnicy.

Bez względu na to, który sposób wybierze kandydat na przedsiębiorcę, pierwszym krokiem do zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej będzie darmowe wpisanie firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Warto pamiętać, że osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis do CEIDG.  

Ulga na start

Przy wypełnianiu formularza należy podać nazwę firmy. Pełna nazwa musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Warto pomyśleć również o skróconej nazwie firmy. Należy wpisać także datę rozpoczęcia swojej działalności. Warto wiedzieć, że wcale nie musi być to ten sam dzień, w którym składa się wniosek do CEIDG.

Jeżeli firma zacznie działać od minimum 2. dnia danego miesiąca, przedsiębiorca dłużej skorzysta z okresu ulgowego i zyska dodatkowe 30 dni niższych świadczeń, bowiem ulga na start obejmuje 6 pełnych miesięcy, a preferencyjny ZUS okres 24 pełnych miesięcy.

Dodatkowo, już przy wypełnianiu wniosku rejestracyjnego, można zgłosić siebie oraz uprawnionych członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Przy rejestracji potrzebne będą także dane kontaktowe przedsiębiorcy oraz adres urzędu skarbowego przypisanego do miejsca zamieszkania.

Więcej informacji o tym, jak założyć firmę – krok po kroku znajduje się w Akademii Przedsiębiorcy.

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB