Bank Pocztowy proponuje cyberedukacyjny, bezpłatny program online

Bank Pocztowy proponuje cyberedukacyjny, bezpłatny program online
Źródło: Bank Pocztowy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kwietniu ‘24 rozpoczną się kolejne wydarzenia w programie edukacyjno-społecznym Banku Pocztowego „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”. Świadomość cyberzagrożeń oraz umiejętność skutecznego reagowania, są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w Internecie. Dlatego Bank kontynuuje swoje działania z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz świadomego poruszania się w świecie finansów. Jak informuje Radosław Kazimierski, dyrektor Departamentu Marketingu i PR Banku Pocztowego w najbliższym czasie, w ramach cyklu bezpłatnych spotkań przewidziano 4 webinary oraz konferencję o tematyce bezpieczeństwa w Internecie. Partnerem programu jest Komenda Stołeczna Policji.

Bank Pocztowy w 2023 roku rozpoczął program pn. „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”, którego głównym celem jest edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecznego poruszania się w świecie finansów. Bank buduje przekaz zachęcający do międzypokoleniowej dyskusji osoby starsze oraz ich dorosłe dzieci, gdyż ta może ochronić ich przed podjęciem złej decyzji w przypadku kontaktu z wieloma typami cyberzagrożeń.

Wcześniej, w realizowanym przez Bank Pocztowy programie, specjaliści przybliżali zagadnienia dotyczące oszustw metodą na policjanta, na wnuczka czy pracownika banku. Dotknięto także problematyki zagrożeń związanych z pokazami sprzętu AGD, oferowaniem zbędnych dóbr i usług, a także zgłębiono psychologiczne mechanizmy wywierania wpływu na osobę.

Czytaj także: Cyberbezpieczeństwo: ponad 40% Polaków spotkało się z próbą oszustwa finansowego

Cyberbezpieczeństwo: bezpłatny program online – webinary, szkolenia, prelekcje

– Już w pierwszym roku funkcjonowania  programu „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta” przekonaliśmy się, jak duże jest zainteresowanie społeczne tą tematyką oraz potrzeba dostępu do rzetelnej, w przystępny sposób przedstawionej wiedzy na temat  cyberbezpieczeństwa. Reakcja ta utwierdziła nas w przekonaniu, by kontynuować i rozwijać nasze działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości cyfrowej, a w efekcie bezpieczeństwa osób korzystających z usług bankowych w sieci. Jako odpowiedzialna instytucja finansowa traktujemy to jako nasz obowiązek.

W związku z tym w obecnym roku przygotowaliśmy cykl nowych prelekcji online z udziałem ekspertów, którzy opowiedzą m.in. o popularnych metodach oszustw. Przybliżą również zagadnienia dotyczące bezpiecznych zakupów w Internecie oraz dobrych praktyk, które mogą nas uchronić przed utratą pieniędzy.

Zaplanowaliśmy też konferencję stacjonarną, która odbędzie się we wrześniu 2024 roku w Warszawie. Na niej, oprócz wystąpień  na temat cyberbezpieczeństwa, będzie możliwość porozmawiania z ekspertami, zadania im pytań lub podzielenia się własnymi doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa w sieci.

Myślimy także o powołaniu wiarygodnego ambasadora przedsięwzięcia, który wspierałby nasze działania komunikacyjne w tym zakresie – mówi Radosław Kazimierski, dyrektor Departamentu Marketingu i PR Banku Pocztowego.

Czytaj także: SafeBANK 2023 o cyberochronie tożsamości klientów banków

Bank Pocztowy i Policja na rzecz cyberedukacji i cyberbezpieczeństwa

Oszustwa finansowe, których ofiarami padają głównie osoby dojrzałe, w dużej mierze opierają się na socjotechnikach i psychotechnikach manipulacyjnych, bezwzględnie wykorzystujących życzliwość osób starszych oraz ich troskę o bliskich.

Tylko w 2023 roku (wg danych CERT Polska) liczba zablokowanych stron internetowych wykorzystywanych do oszustw internetowych wyniosła ponad 32 tysiące. To aż 4 razy więcej niż w roku 2022.

Mając na uwadze stale rosnące zagrożenie, Bank Pocztowy zaprosił do udziału także w tej edycji programu „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta” ekspertów z różnych dziedzin, w tym przedstawicieli Policji, aby podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami zaplanowanych webinarów i konferencji.

Plan bezpłatnych wydarzeń na rok 2024 dostępny jest na dedykowanej stronie programu „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta” www.pocztowy.pl/cyberdojrzali

Webinary zrealizowane w ramach pierwszej odsłony Programu Banku Pocztowego można obejrzeć na kanale YouTube Banku Pocztowego (www.youtube.com/@BankPocztowy) oraz na dedykowanej stronie internetowej www.pocztowy.pl/cyberdojrzali.

Czytaj także: Kampania Bankowcy dla CyberEdukacji: uważaj na publiczną sieć wi-fi!

Źródło: Bank Pocztowy SA