Były wiceminister finansów i skarbu nowym prezesem PKO BP

Były wiceminister finansów i skarbu nowym prezesem PKO BP
Paweł Gruza Fot. KGHM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza PKO BP powołała Pawła Gruzę na stanowisko prezesa zarządu banku. Wcześniej, na wtorkowym posiedzeniu rady nadzorczej, prezeska PKO BP Iwona Duda złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska z końcem dnia 9 sierpnia 2022 r.

Rada nadzorcza banku z dniem 10 sierpnia 2022 r. powołała Pawła Gruzę na stanowisko wiceprezesa na bieżącą wspólną kadencję zarządu, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r., a pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody, powołała Pawła Gruzę na stanowisko prezesa. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła Pawłowi Gruzie kierowanie pracami zarządu, podał PKO BP w komunikacie.

Czytaj także: PKO BP zapowiada program emisji euroobligacji o wartości do 4 mld euro >>>

Potrzebna jeszcze zgoda KNF

Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła Pawłowi Gruzie kierowanie pracami zarządu.

Iwona Duda była prezeską PKO BP przez 10 miesięcy – stanowisko objęła w październiku, zastępując w tym fotelu Jana Emeryka Rościszewskiego. Wcześniej przez 12 lat największym polskim bankiem rządził Zbigniew Jagiełło, który złożył dymisję w maju 2021 r.

Kim jest nowy prezes PKO BP?

Paweł Gruza to były wiceminister finansów i były wiceminister skarbu. Odpowiadał na tych stanowiskach m.in. za reformę systemu podatkowego i uszczelnienie VAT, oraz reformę nadzoru nad spółkami skarbu państwa.

Wcześniej był wspólnikiem oraz członkiem zarządu MMR Consulting sp. z o.o., a także partnerem kancelarii doradztwa podatkowego GWW Tax w latach 2007- 2016. Pracował w firmach doradczych Arthur Andersen i Ernst & Young w latach 2000 – 2006. Zarządzał interdyscyplinarnymi projektami doradczymi dla firm krajowych oraz zagranicznych, w sektorze przemysłowym oraz finansowym.

Ostatnio był wiceprezesem KGHM ds. aktywów zagranicznych.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP, PAP BIZNES, ISBnews