InvestEU największym europejskim programem klimatycznym
Jak zauważył Arkadiusz Lewicki – największym europejskim programem klimatycznym jest program InvestEU. W jego ramach również polskie banki zaczęły już z sukcesem korzystać z ogromnego wsparcia Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.
„Szacujemy, że do Polski trafią środki umożliwiające wygenerowanie akcji kredytowej nawet powyżej 20 miliardów złotych, z czego znakomita część powinna być dedykowana właśnie zrównoważonemu rozwojowi, celom klimatycznym” – powiedział.
„W samym programie InvestEU ponad 10 miliardów euro jest dedykowane zrównoważonemu rozwojowi. To ma stymulować 3-4, nawet 10-krotnie większą akcję finansową na rynku, skierowaną głównie do małych przedsiębiorców, do małej przedsiębiorczości. Akurat ten sektor ma największe kłopoty
w dostępie do finansowania” – dodał.
Czytaj także: Prezes ZBP o wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym
Atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki wsparcia – InvestEu
Arkadiusz Lewicki zwrócił uwagę na fakt, że gwarancje i pożyczki ze wsparciem unijnym nakierowane na transformację energetyczną są oferowane na dużo bardziej preferencyjnych warunkach niż stosowane do tej pory.
„Tutaj możemy liczyć zarówno na wyższy poziom ochrony, czyli zabezpieczenia, jak również na inne rodzaje wsparcia, np. wsparcie techniczne w postaci doradztwa” – podkreślał.
„Instytucje finansowe zainteresowane specjalnym doradztwem technicznym w zakresie ESG mogą korzystać ze specjalnych hubów doradczych grupy EBI. Polskie banki bardzo chętnie z tego korzystają szkoląc swoje kadry” – wskazywał.
Bankowcy uczą się w ten sposób jak generować instrumenty finansowe ze wsparciem unijnym, aby przedsiębiorcy mieli do nich realny dostęp.
„W programach nakierowanych na realizację celów ESG są wyższe zabezpieczenia, wyższe gwarancje, co powoduje, że banki, w tym spółdzielcze, bardzo chętnie uczestniczą w takich formach wsparcia przedsiębiorców” – mówił dyrektor KPK.
„Szacujemy, jako KPK, że do końca roku około dwustu polskich banków przystąpi w sposób bezpośredni lub pośredni do InvestEU, w tym do nowych programów uwzględniających ESG” – ocenił Arkadiusz Lewicki.
Czytaj także: Sektor bankowy kluczowy dla finansowania zielonej transformacji
Rola KPK
Odnosząc się do roli Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE Arkadiusz Lewicki powiedział:
„Mamy obecnie ogromną, historycznie największą, wartość i liczbę różnego rodzaju programów na rynku. Selekcja i weryfikacja jest podstawą efektywności beneficjentów i instytucji finansowych.
Nasza praca zaczyna się więc od informacji, przede wszystkim o tym, gdzie te programy są, dla kogo, w jakim czasie i jaką niosą największą wartość dodaną dla danej grupy klientów w danym rodzaju instytucji finansowej, bo inny obszary obsługują banki komercyjne, a inny banki spółdzielcze, a są jeszcze firmy leasingowe czy faktoringowe.”
„Również pomagamy w przygotowaniu do negocjacji z dostawcami finansowania programów, a później w trakcie ich wdrażania rynkowego – w promocji w środowiskach docelowych” – dodał.
Przypomniał, że programy europejskie nie mają kopert narodowych. To są programy, w których Polska rywalizuje o środki europejskie z innymi państwami. Jak wskazał – szybkie wykorzystanie otrzymanego wsparcia przez dany kraj powoduje, że może on sięgnąć do kolejnej puli środków.
„Szybkie wykorzystywanie wsparcia unijnego jest argumentem dla Komisji Europejskiej, że u nas te programy są popularne, że przedsiębiorcy potrzebują tych pieniędzy i w związku z tym można zgłosić się po następne” – wyjaśniał Arkadiusz Lewicki.
„Naszą rolą jest nie tylko budowanie potencjału na rynku i wspieranie naszych instytucji finansowych jako pośredników – jako koni wyścigowych w tym międzynarodowym konkursie, ale również wspieranie edukacji i świadomości przedsiębiorców i wspieranie absorpcji tego sortu środków europejskich, aby Polska mogła skorzystać z dobrodziejstwa nowych programów centralnych UE – jak najszybciej i w jak największym zakresie”.
Arkadiusz Lewicki wszystkich zainteresowanych instrumentami finansowymi UE zaprasza na portal ekspercki: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl .
„Tam wspólnie z doradcami KPK pomagamy znaleźć najlepszą ścieżkę do skorzystania z gwarancji, pożyczek i innych form wsparcia. Można umówić spotkanie z naszymi ekspertami i dotrzeć do tych instrumentów, które są dla danej instytucji czy dla danego przedsiębiorcy najbardziej korzystne” – podsumował Arkadiusz Lewicki.