Integracja w bankowości spółdzielczej: Drużyna po przejściach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.09.foto.10.a.100xBanki z Płońska, Legionowa, Otwocka i Karczewa działające w zrzeszeniu MR Banku przeszły do Grupy Banku BPS. Podobną decyzję wcześniej podjęły mazowiecki BS w Tarczynie i poznański GBS w Barlinku. Czy są to historyczne transfery, zwiastujące powstanie jednej spółdzielczej grupy bankowej w Polsce?

Zdaniem Mirosława Potulskiego, prezesa Banku Polskiej Spółdzielczości SA proces integracji zrzeszeń jest pożądany i nieuchronny. – To szansa biznesowa, której powinniśmy pomóc. Jesteśmy gotowi do poważnej rozmowy na ten temat, wielokrotnie to deklarowałem, szkoda że nie było pozytywnej reakcji ze strony MR Banku. Musimy mówić również o personaliach, mając świadomość, że jest to czuły aspekt decyzji o integracji. Nikomu nie można zagwarantować stanowiska prezesa, wiceprezesa czy członka zarządu. Rozpoczynając „rewolucję”, nie mam pewności, że będę kierował zintegrowanym bankiem. Ale czy mogę nie reagować, gdy ktoś osłabia ten sektor, zamiast go wzmacniać?

Szukanie ścieżki do sąsiada

Czy transfer mazowieckich banków do Grupy BPS utrudni rozmowy o integracji banków zrzeszających? M. Potulski zaprzecza i ma poważne argumenty. – Po pierwsze, jesteśmy dużym akcjonariuszem MR Banku, po drugie, gdy pojawiła się w nim nietrafiona lokata „islandzka”, natychmiast udzieliliśmy mu pożyczki w wysokości 9,5 mln zł, podobnie postąpił GBW w Poznaniu. Te dwa banki, chociaż same muszą budować kapitały, przeznaczyły na ten cel 19 milionów złotych!

Pomysłem na sanację MR Banku może być fuzja dwóch zrzeszeń, pod warunkiem, że bank ten nie straci licencji. – Przygotowaliśmy draft programu naprawczego. Pierwszy rozdział dotyczył działalności handlowej instytucji, powstałej po fuzji. W nowej strategii Bank BPS koncentrowałby się bardziej na działalności apeksowej. Istotne jest to, aby zagregować fundusze i podstawowe wskaźniki. Głównym problemem byłoby połączenie infrastruktury informatycznej, zbudowanie platformy kompatybilnej dla różnych funkcjonujących w zrzeszeniach systemów księgowych.

Konsolidacja banków zrzeszających powinna zagwarantować suwerenność banków spółdzielczych w zakresie finansowym i kapitałowym. Fundamentem integracji grupy może być wdrożony w Banku BPS nowoczesny system kartowy on-line, który odmiejscowia rachunki i umożliwia stworzenie konkurencyjnej na rynkach lokalnych oferty produktów i usług.

NIE MOŻEMY DREPTAĆ W MIEJSCU

Teresa Kudlicka, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku

W naszym sektorze są banki małe i duże, ale różnią nas przede wszystkim nasi klienci. Bank w Płońsku funkcjonuje w trudnym otoczeniu biznesowym i pod silną presją konkurencji. Aby na przykład zaoferować klientom bezpłatne karty kredytowe, powinniśmy współpracować z dużym bankiem zrzeszającym, w którym koszty emisji są niskie, ponieważ wynika z to efektu skali. Jeżeli potencjał zrzeszenia jest niewielki, produkty kartowe czy usługi obrotu dewizowego obiektywnie muszą być drogie, i płaci za to klient, a bank staje się mało konkurencyjny na rynku.

Druga kwestia wiąże się z oczekiwaniami naszych właścicieli, ich aspiracjami, aby bank osiągał coraz lepsze wyniki. Możliwości obniżania kosztów są już w bankach spółdzielczych ograniczone. Musimy bardzo dużo inwestować w bezpieczeństwo informatyczne. Nie możemy na tym oszczędzać i dlatego szukamy efektów synergii w zrzeszeniu. W Grupie BPS nie jest na przykład pobierana opłata zrzeszeniowa, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI