Inflacja konsumencka wyniosła 4,9% r/r w marcu ’25 – poinformował GUS

Inflacja konsumencka wyniosła 4,9% r/r w marcu ’25 – poinformował GUS
Fot. stock.adobe.com / Radosaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym w marcu 2025 roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2%.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły o 4,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku (przy wzroście cen usług o 6,4% i towarów o 4,4%).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2% (w tym towarów – również o 0,2%, a usług – o 0,1%)” – czytamy w komunikacie.

„W styczniu 2025 roku w stosunku do stycznia 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,9% wobec wstępnie szacowanego wzrostu o 5,3%” – czytamy dalej w komunikacie GUS.

Zmiany wysokości inflacji 2022-2025:

Zmiany wysokości inflacji 2022-2025
Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: Inflacja w marcu ’25 poniżej prognoz analityków

Inflacja – zmiany % wskaźnika CPI w marcu ’25

W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie:

odzieży i obuwia (o 3,4%), żywności (o 0,2%), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1%), łączności (o 1,3%), mieszkania (o 0,1%) oraz zdrowia (o 0,5%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio: o 0,12 pkt proc., 0,05 pkt proc., 0,05 pkt proc., 0,05 pkt proc. i po 0,03 pkt proc.

Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 2%) oraz transportu (o 1,1%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i 0,11 pkt proc., podał też GUS.

tabela, inflacja w marcu 2025
Źródło: ISBnews

Konsensus rynkowy wyniósł w marcu 4,9% r/r.

Wcześniej w szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym w marcu br. (wobec 4,9% r/r w lutym).

Czytaj także: Nasza gospodarka całkiem nieźle się rozpędza

Ekonomiści optymistycznie o inflacji – w maju RPP obniży stopy?

GUS podał, że wskaźnik CPI w marcu wyniósł 4,9 proc. rdr, zgodnie z wcześniejszym szacunkiem flash. Poprawiające się perspektywy inflacyjne to jeden z głównych powodów zwrotu w nastawieniu RPP, która już w maju może obniżyć stopy – oceniają w komentarzach po danych GUS ekonomiści.

Monika Kurtek, Bank Pocztowy:

„Ostateczny szacunek GUS inflacji w marcu na poziomie 4,9 proc. rdr przypieczętowuje średnią wartość wskaźnika w całym I kwartale br. również na poziomie 4,9 proc. rdr. To mniej niż oczekiwano jeszcze na początku br. Inflacja nie przebiła w I kwartale 5,0 proc. rdr i co więcej, wpływa na ścieżkę CPI w kolejnych miesiącach. Wygląda ona dość optymistycznie.

Już w kwietniu wskaźnik inflacji znajdzie się (m.in. za sprawą wysokiej bazy odniesienia z kwietnia zeszłego roku) poniżej 4,5 proc. rdr, a w lipcu ukształtuje się poniżej górnej granicy odchyleń od celu NBP, czyli 3,5 proc. Warto jednak uwypuklić, że na poziomie górnej granicy odchyleń od celu NBP już teraz znajduje się inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii.

Jaki to wszystko będzie mieć wpływ na decyzje RPP w kolejnych miesiącach? Zakładając, że poza obniżającą się inflacją RPP w maju będzie dysponować nowymi danymi z gospodarki, które wskażą m.in. dalsze zejście w dół dynamiki wynagrodzeń oraz nikły wzrost sprzedaży detalicznej, w maju zobaczymy najprawdopodobniej obniżkę stóp procentowych o 50 pb. Podobny ruch może być przez RPP powtórzony w czerwcu lub lipcu br., a na koniec br. stopa referencyjna może wynieść 4,50 proc. w porównaniu do 5,75 proc. obecnie”.

PKO Bank Polski:

„Mamy to! Inflacja w marcu potwierdzona na poziomie 4,9 proc. rdr, co oznacza, że piątki z przodu w 2025 już najpewniej nie zobaczymy. Jednocześnie miesięczny wzrost cen został zrewidowany do 0,2 proc. z 0,1 proc. wg wstępnego szacunku. Inflacja usług spowolniła do 6,4 proc. rdr z 6,6 proc. rdr w lutym, a towarów przyspieszyła nieznacznie do 4,4 proc. rdr z 4,3 proc. rdr. Szacujemy, że inflacja bazowa powróciła do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP po raz pierwszy od połowy 2021 r.”.

ING Bank Śląski:

„Marcowa inflacja potwierdzona na 4,9 proc. rdr. Zamiast marcowego szczytu mieliśmy płaskowyż, a inflacja bazowa spadała w I kw. 2025 r. (w marcu ok. 3,6 proc.). Poprawiające się perspektywy inflacyjne to jeden z głównych powodów zwrotu w nastawieniu RPP, która już w maju może obniżyć stopy o 50 pb”.

Alior Bank:

„Marcowa inflacja potwierdzona na 4,9 proc. rdr, zgodnie z naszą prognozą. Mamy więc kolejny miesiąc z odczytem poniżej 5 proc. rdr – z pewnością będzie to dyskutowane na najbliższym posiedzeniu RPP”.

Bank Pekao:

„Od września ubiegłego roku inflacja CPI utrzymywała się w okolicach 5% formując solidny płaskowyż, ale kolejne miesiące przyniosą już wyraźny spadek inflacji. Mocno pomoże w tym efekt wysokiej bazy z roku ubiegłego na towarach z inflacji niebazowej (żywność, energia). Już w kwietniu inflacja obniży się poniżej 4,5% r/r.

Z kolei z początkiem drugiego półrocza zaliczymy przez kolejne efekty bazowe tąpnięcie w dół do blisko 3,0% r/r. Na koniec 2025 r. inflacja może zejść nawet poniżej tego poziomu. Okazało się to wystarczające do wzbudzenia chęci obniżek stóp procentowych przez RPP. Spodziewamy się cięć stóp na najbliższych dwóch posiedzeniach – zarówno w maju jak i w czerwcu – każde o 50 pb” – czytamy w komentarzu do danych GUS o inflacji.

„W finalnym odczycie GUS potwierdził marcową inflację konsumencką (CPI) na poziomie 4,9% r/r. Piątki z przodku nie zobaczyliśmy i już nie zobaczymy. Teraz czas na solidną dezinflację” – podał bank.

Za niższy od wcześniejszych oczekiwań marcowy odczyt inflacji odpowiada inflacja bazowa (bez cen energii i żywności), która obniżyła się w marcu zdaniem ekonomistów banku do ok. 3,5% r/r.

„Tym samym pierwszy raz od połowy 2021 r. wpadła do przedziału dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego” – czytamy dalej.

Niższej inflacji CPI pomogły też ceny paliw, które spadły o 2% m/m w wyniku wojny handlowej.

Wskazano, że „dalej proinflacyjnie wpływały ceny żywności, które w marcu wzrosły o kolejne 0,2%. Najbardziej problematyczna jest ciągle sytuacja na rynku jaj”.

Czytaj także: Ludwik Kotecki: w maju ’25 możliwa obniżka stóp procentowych NBP

Źródło: PAP Biznes, ISBnews