Indeks Wiarygodności Ekonomicznej: Polska notuje kolejne dramatyczne spadki

Indeks Wiarygodności Ekonomicznej: Polska notuje kolejne dramatyczne spadki
Źródło: OEES
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
22 listopada ‘23, drugiego dnia Open Eyes Economy Summit miała miejsce premiera drugiej edycji Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski, opracowanego przez ekspertów think tanku OEES HUB pod kierownictwem Jerzego Hausnera. W tej edycji ekonomiści dołożyli do publikacji kontekst porównań międzynarodowych – jak Polska wypada na tle krajów rówieśniczych z Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry) – co umożliwiło szersze spojrzenie na analizowane zagadnienia, czytamy w informacji prasowej OEES.

Aspekt ochrony i bezpieczeństwa pracy omówiła Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH).

Porównała ona Polskę z innymi krajami europejskimi słowami:

„Jeżeli porównamy się do wszystkich krajów Unii Europejskiej, to kraje naszego regionu są w przysłowiowym ogonie tych, którzy uczestniczą w różnego rodzaju kursach, szkoleniach”.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Polacy wybrali, ekonomiści prognozują

Wskaźniki wiarygodności w różnych sektorach spadają

O wskaźnikach dotyczących edukacji i zdrowia wspomniał Jakub Głowacki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Według przedstawionych przez niego danych udział wydatków na edukację w polskim PKB znacząco spadł w ostatnich latach.

W dalszej części wystąpienia przedstawił on rekomendacje dotyczące m.in. zwiększenia finansowania edukacji i poprawnej dostępności kadry dydaktycznej, a także zwiększenia poziomu wspierania kampanii edukacyjnych oraz rozwinięcia dostępu do usług psychiatrycznych.

O wiarygodności ekonomicznej państwa w obszarze finansów publicznych opowiedział Sławomir Dudek z Instytutu Finansów Publicznych, zaznaczając, że osiągnęła ona najniższy poziom od kilku lat.

Andrzej Rzońca z SGH nakreślił z kolei obszar stabilności pieniądza i systemu finansowego.

Czytaj także: Dynamiczny rozwój banków jest niezbędny, by zapewnić finansowanie na miarę potrzeb rozwijającej się gospodarki

Wiarygodność ekonomiczna Polski dołuje

Główny wniosek wynikający z przeprowadzonych analiz brzmi następująco: „Wiarygodność ekonomiczna Polski dramatycznie dołuje, szczególnie w latach 2021–2022”.

Porównanie w ramach Grupy V4 to potwierdza. Bo choć wiarygodność ekonomiczna wszystkich tych krajów obniżyła się po roku 2019, to jednak wyraźnie mniej w przypadku Czech i Słowacji niż Polski i Węgier.

Więcej informacji TUTAJ i w materiale video z premiery Indeksu dostępnym na YouTube.

Źródło: Open Eyes Economy Summit