Ile banki zapłacą za rządowy plan pomocy kredytobiorcom?

Ile banki zapłacą za rządowy plan pomocy kredytobiorcom?
Fot. stock.adobe.com/Marco Scisetti
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowego projektu pomocy kredytobiorcom. W Ocenie Skutków Regulacji łączny koszt zmian wynikających z projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym oraz o pomocy kredytobiorcom dla sektora bankowego w 2022 r. oszacowano na ok. 8,9 mld zł.

Projekt przedstawiony we wtorek przez premiera Mateusza Morawieckiego i minister finansów Magdalenę Rzeczkowską. ma trafić do kilkudniowych konsultacji. Ministerstwo Finansów chce, aby został przyjęty przez rząd w przyszłym tygodniu.

Czytaj także: Pomoc dla kredytobiorców: 8 miesięcy wakacji, zamiennik WIBOR-u; premier przedstawił szczegóły >>>

Projekt zakłada wprowadzenie m.in. wakacji kredytowych w roku 2022 i 2023 (po cztery miesiące w roku) oraz dopłat do kredytów w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców od 1 lipca 2022 r. oraz zmianę wskaźnika referencyjnego od 1 stycznia 2023r.

Koszt poszczególnych zmian dla sektora bankowego

„Szacuje się, że koszt dla sektora bankowego w 2022 r. wyniesie z tytułu:

– wpłat na Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – 1,4 mld zł,

– wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw system ochrony instytucjonalnej dla banków komercyjnych – ok. 3,5 mld zł.,

– wakacji kredytowych – każde 100 tys. wniosków kredytobiorców to ok. 0,4 mld zł (za 4 miesiące/rok wakacji kredytowych przy założeniu średniej raty odsetkowej w wysokości 1 tys. zł/miesiąc)” – czytamy w OSR.

Liczbę kredytobiorców hipotecznych posiadających kredyty w PLN szacuje się na ok. 2 mln.

„Przy założeniu skorzystania z pomocy dla kredytobiorców 50% uprawnionych koszt dla sektora bankowego wyniesie ok. 4 mld zł. Łączny koszt dla sektora bankowego w 2022 r. może wynieść ok. 8,9 mld zł. W 2023 r. koszt dla sektora bankowego w przypadku wakacji kredytowych zakłada się na poziomie analogicznym, jak w 2022 r.” – czytamy także.

W związku ze zmianą wskaźnika referencyjnego szacuje się koszt dla sektora bankowego ok. 1 mld zł.

Proponowane rozwiązania pozwolą na wsparcie kredytobiorców, którzy muszą płacić zwiększone raty kredytów hipotecznych, m.in. wywołane podwyższonymi stopami procentowymi. Koncepcja „wakacji kredytowych” powinna pozwolić na obniżenie rocznych kosztów obsługi kredytu o ok. 1/3 w 2022 r. i 2023 r.

Projektowane regulacje mogą mieć wpływ na poziom dochodów sektora finansów publicznych z tytułu zmniejszenia wpływów z podatku CIT płaconego przez podmioty sektora bankowego (zmniejszenie o ok. 1,7 mld zł w 2022 r.), podsumowano.