IGTE i CFA Society Poland organizują bezpłatny kurs w celu zwiększenia wiedzy i sprawności finansowej młodych Polaków
Sytuacja demograficzna Polski wymusiła dostosowanie systemu emerytalnego do możliwości wypłat przyszłych świadczeń.
Z tego względu, jak pokazuje The Ageing Report 2021, pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków będzie mogło liczyć na emerytury w wysokości 25% swojego ostatniego wynagrodzenia.
Aby mogli zachować poziom życia w okresie starości muszą oszczędzać od samego początku kariery zawodowej i mądrze inwestować gromadzone oszczędności.
Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Rada Edukacji Finansowej | Niezbędne jest podejście systemowe
Dwudziestolatkowie nie wiedzą jak oszczędzać na swoje emerytury
Młodzi ludzie niestety nie wiedzą, jak to zrobić. Badanie Poziom wiedzy finansowej Polaków 2022 wskazuje, że skarżą się na brak wiedzy ekonomicznej. Spośród wszystkich wyodrębnionych grup osiągnęli najniższą średnią wyników samooceny na poziomie 2,0 w pięciostopniowej skali, przy średniej 2,91 w całej populacji. Jednocześnie grupa badanych w wieku 18-24 lata za najpilniejsze potrzeby uznała uzupełnienie wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa i inwestowania.
Z kolei badanie Dezinformacja oczami Polaków 2022 dowiodło, że młodzi ludzie są najbardziej podatni na fake newsy – nie są w stanie samodzielnie odróżnić, co jest prawdą, a co fałszem. Autorzy raportu podkreślają, że jest to bardzo niepokojące, ponieważ właśnie głównie młodzi korzystają z mediów społecznościowych jako źródła informacji, które stanowią idealne środowisko dla rozprzestrzeniania się fałszywych informacji.
– Młodzi ludzie potrzebują dodatkowo oszczędzać i inwestować, a nie wiedzą, jak to robić. Jednocześnie są najbardziej podatni na dezinformację, a wiemy, że osoby chcące pozyskać cudze pieniądze nie próżnują – oferują ponadprzeciętne zyski i szukają coraz to nowych, także wyrafinowanych technologiczne sposobów na zdobycie klientów.
Mamy obowiązek ustrzec młodych ludzi przez zagrożeniami i wyposażyć ich w wiedzę pozwalającą odnaleźć się w złożonym świecie finansów – zauważa prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
Czytaj także: BIK kształci młodych – już przeszkolił 55 tys. studentów na ponad 100 uczelniach wyższych
Kurs e-learningowy Zadbane finanse
Dobre zarządzanie własnymi finansami w cyklu życia jest szczególnym wyzwaniem, ponieważ publiczna edukacja nie wyposaża młodych ludzi w tę wiedzę. Sprawne poruszanie się w świecie finansów wymaga nie tylko wiedzy i kompetencji w tym obszarze, ale także dobrej znajomości swoich potrzeb i możliwości.
– Młodzi ludzie powinni wiedzieć, jak myśleć o finansach, jak dbać o dochody, jak pilnować wydatków i oszczędzać oraz jak inwestować, by stworzyć znaczące zasoby. My tę wiedzę mamy i udostępniamy ją młodym ludziom. Im wyzwań nie brakuje, a oferowana przez nas wiedza pozwala łatwiej osiągać życiowe cele, lepiej wykorzystać posiadane zasoby i czerpać z życia większą satysfakcję – tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Kurs e-learningowy Zadbane finanse to bezpłatna oferta dla osób młodych, zwłaszcza studentów i wchodzących na rynek pracy lub będących na początkowym etapie kariery zawodowej. Przygotowany został przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych oraz CFA Society Poland we współpracy z ekspertami – naukowcami, praktykami i edukatorami finansowymi.
Treści edukacyjne prezentowane są w formie nagrań wideo z wykorzystaniem animacji i infografik. Nagrania mają od kilku do kilkunastu minut, by uczestnicy kursu mogli korzystać z nich elastycznie, w ramach własnych potrzeb i możliwości czasowych. Łączny czas trwania kursu wynosi 4 godziny 40 minut. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i wzięcia udziału w miniquizach, a na zakończenie otrzymują dyplom.
Kurs dostępny jest pod adresem zadbanefinanse.pl