Hulajnogi elektryczne pokonały rowery, klienci kupują ich coraz więcej online, na raty
Jak wynika z analizy wewnętrznych danych Santander Consumer Banku ilość udzielonych e-kredytów ratalnych na zakup rowerów w maju br. spadła o 38 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku 2020.
Zerwanie łańcucha dostaw w związku z pandemią koronawirusa w marcu 2020 roku spowodowało mniejszą dostępność części i znacznie wyższe ceny rowerów
Może to być spowodowane tym, że coraz więcej osób ponownie decyduje się na podróże komunikacją miejską, w związku z wprowadzonym programem szczepień na COVID-19 dla wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia.
Czytaj także: Rząd przyjął projekt nowelizacji dot. hulajnóg i deskorolek elektrycznych, koniec przewożenia innych osób
Rowery już niemodne?
Polacy odczuwają mniejsze ryzyko zarażenia i chętniej korzystają ze współdzielonych środków transportu. Podobnie, obecnie mniej osób może decydować się na zakup własnego roweru, a więcej sięgać po dostępne w wielu większych miejscowościach rowery miejskie, które można wypożyczać na minuty.
‒ Sytuacja może mieć również związek z tym, że większość komponentów rowerowych produkowanych jest w Azji, a zerwanie łańcucha dostaw w związku z pandemią koronawirusa w marcu 2020 roku spowodowało mniejszą dostępność części i znacznie wyższe ceny rowerów – komentuje Patryk Perliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi z Santander Consumer Banku.
– Można także zakładać, że wiele osób kupiło rower na początku pandemii, jako środek transportu, a więc nie potrzebuje kolejnego. Dodatkowo, jak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego na rzecz najnowszego raportu z serii Polaków Portfel Własny, co czwarty Polak zaobserwował pogorszenie swojej sytuacji finansowej w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, co może także wpływać na ograniczenie wydatków – dodaje ekspert.
Polacy odczuwają mniejsze ryzyko zarażenia i chętniej korzystają ze współdzielonych środków transportu
Mimo zmniejszonego zainteresowania część Polaków zachęconych dobrą pogodą nadal kupuje rowery na raty w kanale online. Odsetek sprzedanych pojazdów wzrósł o 33 proc. w okresie od marca do maja 2021 roku, czyli przed sezonem rowerowym.
Czytaj także: Polacy obawiają się wypadków powodowanych przez elektryczne hulajnogi
Hulajnogi elektryczne popularne mimo zmiany przepisów
20 maja 2021 roku nastąpiła zmiana prawa, jeśli chodzi o poruszanie się hulajnogą elektryczną. Obecne przepisy zabraniają podróżującym w ten sposób jazdy po chodniku, a nakazują poruszanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Została uregulowana też prędkość maksymalna, która obecnie wynosi dokładnie 20 km/h na wszystkich drogach publicznych.
Wbrew pozorom nie zniechęciło to, jednak Polaków do sięgania po hulajnogi elektryczne. Według wewnętrznych danych Santander Consumer Banku, w okresie od marca do maja 2021 roku ilość kredytów ratalnych zaciąganych w kanale online na tego typu pojazd wzrosła o 44 proc.
20 maja 2021 roku nastąpiła zmiana prawa, jeśli chodzi o poruszanie się hulajnogą elektryczną
‒ Wzrost ten, poza oczywistą popularnością hulajnóg elektrycznych i zwiększonym zainteresowaniem klientów o tej porze roku, możemy tłumaczyć też wygodą e-rat, które charakteryzują się sprawnym, w pełni zdalnym procesem uzyskiwania finansowania.
Mimo otwarcia sklepów stacjonarnych, Polacy nauczeni ubiegłorocznymi doświadczeniami, przyzwyczaili się do robienia zakupów online i nie wygląda na to, by mieli z nich szybko zrezygnować – podkreśla Patryk Perliński.
Czytaj także: Ubezpieczyciele nadążają za hulajnogami