Gwarancje wadium online do 500 tys. złotych oferuje KUKE przedsiębiorcom startującym do przetargów

Gwarancje wadium online do 500 tys. złotych oferuje KUKE przedsiębiorcom startującym do przetargów
Fot. stock.adobe. com / Olivier Le Moal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy startujące w przetargach publicznych mogą samodzielnie wystawiać gwarancję zapłaty wadium do kwoty nawet 500 tys. zł i w pełni samodzielnie je obsługiwać dzięki nowemu rozwiązaniu dostępnemu w KUKE, informuje Ubezpieczyciel.

Rynkiem zamówień publicznych o wartości 200 mld zł rządzą od początku roku nowe zasady wprowadzone znowelizowaną po kilkunastu latach ustawą Prawo zamówień publicznych, która wprowadziła m.in. pełną elektronizację procesu zamówień.

Zaoferowaliśmy gwarancje wadium online, czyli dostępny w pełni elektronicznie produkt, który umożliwia firmom z różnych sektorów startowanie w przetargach

KUKE jest jednym z niewielu ubezpieczycieli, dzięki którym przedsiębiorcy mogą online, a więc szybko i w sposób całkowicie dopasowany do własnych potrzeb pozyskiwać gwarancje niezbędne do udziału w przetargach publicznych.

Czytaj także: Banki i KUKE z nową ofertą dla eksporterów

Uniwersalny produkt elektroniczny dla firm

‒ Digitalizacja usług w zakresie oferowania ubezpieczeń i gwarancji dla biznesu postępuje wolniej niż w przypadku produktów ubezpieczeniowych dla klientów indywidualnych. W KUKE staramy się jednak, by przedsiębiorcy również mogli jak najszerzej korzystać z cyfrowej rewolucji.

Nowe rozwiązanie jest uniwersalne, ale zakładamy, że najczęściej będą z niego korzystać ci przedsiębiorcy, którzy często przystępują do przetargów publicznych

Dlatego odpowiadając na zmiany regulacyjne, zaoferowaliśmy gwarancje wadium online, czyli dostępny w pełni elektronicznie produkt, który umożliwia firmom z różnych sektorów startowanie w przetargach i pozyskiwanie wartościowych zleceń od sektora publicznego.

Nasze nowe rozwiązanie jest uniwersalne, ale zakładamy, że najczęściej będą z niego korzystać ci przedsiębiorcy, którzy często przystępują do przetargów publicznych i szeroko korzystają z gwarancji wadialnych, m.in. z branży farmaceutycznej, wyrobów medycznych czy budowlanej – mówi Robert Dębecki, dyrektor Departamentu Gwarancji w KUKE.

Czytaj także: KUKE i Santander Bank z ofertą wsparcia polskich eksporterów

Wnioski na portalu klienta, e-podpis

Gwarancje wadialne w formie online są dostępne zarówno dla obecnych klientów, jak i firm, które dotąd nie korzystały z oferty KUKE. Wnioski składa się za pośrednictwem portalu klienta, który służy potem także do obsługi tych gwarancji, m.in. poprzez możliwość elektronicznego przedłużenia okresu obowiązywania gwarancji. Możliwe jest ubieganie się o gwarancje wadialne online zarówno samodzielnie, jak i w konsorcjum z innymi wykonawcami.

Gwarancje wadialne w formie online są dostępne zarówno dla obecnych klientów, jak i firm, które dotąd nie korzystały z oferty KUKE

‒ We wniosku o gwarancję uzupełnianym w portalu Ekstranet należy podać jedynie NIP beneficjenta, przedmiot przetargu, okres obowiązywania i kwotę, a w przypadku konsorcjum – także numery NIP konsorcjantów. KUKE nie dokonuje weryfikacji tego wniosku, co oszczędza czas klienta.

Zastosowaliśmy także odroczoną płatność wynagrodzenia ubezpieczyciela, dzięki czemu gwarancja wadialna online ważna jest z chwilą jej wystawienia

Wystawioną gwarancję klienci podpisują samodzielnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym na podstawie udzielonego przez KUKE pełnomocnictwa. Wartość pojedynczej gwarancji nie może przekroczyć kwoty 500 tys. zł. Z naszych analiz wynika, że wadia przekraczające tę wartość zdarzają się bardzo rzadko, wobec tego gwarancja online jest możliwa do wykorzystania praktycznie w każdym przetargu publicznym.

Cały proces trwa kilka minut i można przeprowadzić go z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Dla komfortu klientów zastosowaliśmy także odroczoną płatność wynagrodzenia ubezpieczyciela, dzięki czemu gwarancja wadialna online ważna jest z chwilą jej wystawienia – wskazuje Anna Kania, menedżerka w Departamencie Rozwoju Produktów KUKE.

Portal klienta pozwala także na zarządzanie wysokością dostępnego limitu oraz dostęp do archiwum wszystkich gwarancji online.

W pełni samodzielna przez klienta obsługa gwarancji wadialnych online jest nowością w skali polskiego rynku gwarancyjnego.

Czytaj także: Polska wzorem Czech wprowadzi do zamówień publicznych kryteria środowiskowe?

Źródło: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S. A. / KUKE