GUS: ceny towarów w dół – usług w górę w lipcu 2023 roku m/m

GUS: ceny towarów w dół – usług w górę w lipcu 2023 roku m/m
Fot. stock.adobe.com / Pormezz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8% (przy wzroście cen usług – o 11,3% i towarów – o 10,6%) - podał GUS.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,2% (w tym towarów – o 0,6% przy wzroście cen usług – o 0,8%).

„W lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie żywności (o 1,3 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,34 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc.” – podał GUS.

Z kolei wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,6 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 pkt. proc., 0,05 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc. 

inflacja w Polsce tabela lipiec 2023
Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: Daleko do końca inflacji

inflaca lipiec 2023 tabela gus
Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: Główny ekonomista EBC: inflacja w strefie euro wyraźnie spadnie w tym roku

Niższe ceny żywności obniżyły w lipcu inflację o 0,34 pkt. proc mdm

Inflacja w lipcu obniżyła się głównie ze względu na czynniki sezonowe – niższe ceny żywności. W sierpniu w zależności od notowań cen ropy niewykluczony jest spadek CPI poniżej 10 proc., co może być dla RPP sygnałem do obniżek stóp – oceniają ekonomiści.
Monika Kurtek, Bank Pocztowy:

„Wśród głównych kategorii raportowanych przez GUS spadki cen w stosunku do czerwca zanotowano w lipcu jedynie w dwóch z nich, tj. w „żywności i napojach bezalkoholowych” (o 1,2 proc.) i w „odzieży i obuwiu” (o 3,1 proc.). We wszystkich pozostałych kategoriach ceny względem poprzedniego miesiąca wzrosły, w tym najsilniej w przypadku „rekreacji i kultury” (o 1,6 proc.) oraz „restauracji i hoteli” (o 0,6 proc.). Inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, obniżyła się w lipcu – wg moich szacunków – do 10,6 proc. rdr r z 11,2 proc. rdr w czerwcu.

Spadek cen żywności w lipcu w stosunku do czerwca (przede wszystkim za sprawą spadków cen owoców i warzyw), sezonowy i głęboki tak jak to bywało w latach kiedy nie występowały zawirowania pogodowe lub inne, sprowadził w lipcu wskaźnik CPI poniżej 11,0 proc. rdr. Był to główny powód zejścia inflacji na niższy poziom. Stąd prawdopodobne wydaje się, że w sierpniu, kiedy to ceny żywności sezonowo nadal spadają, inflacja zejdzie poniżej 10,0 proc. rdr, zwłaszcza że wzrosty cen paliw na stacjach pozostają póki co w tyle w porównaniu do wzrostów cen ropy naftowej na świecie.

Jeśli wskaźnik CPI okaże się jednocyfrowy, dla części RPP będzie to wystarczającym warunkiem do zagłosowania we wrześniu za pierwszą obniżką stóp procentowych, o 25 pb. Na koniec br. stopa referencyjna NBP będzie prawdopodobnie niższa od aktualnie obowiązującej o 25-50 pb.”.

Jakub Rybacki, Polski Instytut Ekonomiczny:

„Dane GUS wskazują, że ceny spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca, po raz pierwszy od lutego 2022 r. Niemniej struktura zmian jest bardzo zróżnicowana między produktami. Wciąż bardzo mocno drożeją usługi, główną przyczyną braku zmian CPI w ostatnim kwartale jest spadek cen odzieży oraz transportu.

Niemniej spadki cen transportu kończą się – od lipca cena baryłki ropy Brent wzrosła z 79 do 87 USD. Dlatego inflacja w sierpniu obniży się nieznacznie. Paliwa podwyższą CPI pomimo wakacyjnych promocji. Należy pamiętać, że dane GUS nie będą uwzględniać tych obniżek cen w obliczeniach ze względu na limit tankowania oraz wymogi dotyczące posiadania aplikacji. Takie procedury statystyczne działały analogicznie przy poprzednich promocjach.

W kolejnych kwartałach tanieć będą głównie towary przemysłowe. Większość firm przemysłowych w UE raportuje spadek kosztów produkcji w stosunku do ubiegłego roku. W Polsce skala obniżek jest 2-ga najwyższa w Europie, po Grecji. W efekcie powszechność inflacji w gospodarce wyraźnie osłabnie. Równocześnie wciąż w szybkim tempie drożeć będą ceny usług”.

Czytaj także: Barometr EFL na trzeci kwartał ‘23: w transporcie i handlu rosną obawy inflacyjne

Źródło: PAP BIZNES