Główny ekonomista EBC: inflacja w strefie euro wyraźnie spadnie w tym roku

Główny ekonomista EBC: inflacja w strefie euro wyraźnie spadnie w tym roku
Philip Lane. Źródło: EBC / ECB
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja w strefie euro wyraźnie spadnie w nadchodzących miesiącach - ocenił główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego Philip Lane.

Zdaniem Philipa Lane’a mimo tego, że inflacja nie osiągnie celu EBC na poziomie 2 proc. do 2025 roku, to niedawny spadek cen energii wkrótce obniży koszty w całej gospodarce strefy euro.

„Z naszych prognoz wynika, że inflacja powinna znacznie spaść jeszcze w 2023 roku, ale powrót do naszego celu na poziomie 2 proc. jest zasadniczo zaplanowany mniej więcej na 2025 rok.

Jesteśmy przekonani, że bardzo szybki spadek cen energii obniży koszty w całej gospodarce” – powiedział ekonomista.

Czytaj także: EBC podniósł stopy procentowe

Co zwiększa inflację bazową?

„Złagodzenie wąskich gardeł w podaży również z czasem obniży inflację. Jednocześnie krajowe składniki inflacji pochodzące z rosnących płac, a także firm dążących do odbudowy zysków, podnoszą inflację bazową.

Są więc siły działające w przeciwnych kierunkach i dlatego jesteśmy bardzo zależni od danych, gdy zbliżamy się do jesieni” – dodał Philip Lane.

Czytaj także: Dlaczego banki centralne w USA i w strefie euro nadal chcą zacieśniać politykę pieniężną?

Aktualna stopa depozytowa EBC: 3,75%

W ubiegłym tygodniu (27.07.2023) EBC po raz dziewiąty podniósł koszty finansowania zewnętrznego, podnosząc stopę depozytową do 3,75 proc.

Decydenci nie zobowiązali się do kolejnego kroku we wrześniu ‘23, a prezes Christine Lagarde powiedziała, że wybór jest między kolejną podwyżką a pauzą.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 13-14 września 2023 roku.

Czytaj także: Stopy procentowe w strefie euro i USA wzrosną, ale w Polsce spadną?

Źródło: PAP BIZNES