Grzegorz Długosz w Polskim Standardzie Płatności

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dlugosz.grzegorz.01.400x234Spółka Polski Standard Płatności wyłoniła w otwartym konkursie wiceprezesa ds. rozwoju biznesu. Został nim Grzegorz Długosz, menedżer z 20-letnim doświadczeniem na rynku finansowym.

Na początku stycznia spółka Polski Standard Płatności została zarejestrowana w KRS. Powołanie spółki jest kontynuacją strategicznego porozumienia Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, mBanku, ING Banku Śląskiego, PKO Banku Polskiego i Krajowej Izby Rozliczeniowej, dotyczącego zbudowania wspólnego standardu płatności mobilnych. Zgodnie z podpisaną przez banki umową inwestycyjną, spółka Polski Standard Płatności działa na rzecz wspierania rozwoju oraz upowszechniania i promowania standardu płatności mobilnych. W lutym banki złożyły do UOKiK wniosek o zgodę antymonopolową.

Polski Standard Płatności nieustannie prowadzi zaawansowane prace na wielu płaszczyznach, m.in. prawnej, technologicznej oraz marketingowej. Powołany w otwartym konkursie na wiceprezesa Grzegorz Długosz jest od 1 kwietnia odpowiedzialny w spółce za rozwój biznesu płatności.

Grzegorz Długosz od 2008 roku pracował w First Data Polska, gdzie pełnił funkcję członka zarządu, odpowiadając za linię biznesową usług dla banków i instytucji finansowych, w szczególności za sprzedaż i rozwój produktów, zaś od października 2013 r. nadzorował również sprawy ryzyka i compliance w spółce. W branży finansowej pracuje od 1994 roku. W 2000 roku brał aktywny udział w uruchomieniu Banku Millennium, odpowiadając za wdrożenia kart kredytowych systemu Visa i American Express. Od 2000 do 2004 roku tworzył internetową bankowość Inteligo, gdzie uruchomił miedzy innymi pierwszy pełny outsourcing kart płatniczych we współpracy z Euronet. W latach 2005-2008 pełnił funkcję Dyrektora Centrum Operacji Kartowych w PKO Banku Polskim, zarządzając zespołem 200 pracowników obsługujących ponad 8 mln klientów. Przez dwa lata był doradcą Visa Europe ds. produktu i marketingu oraz doradcą Mastercard Europe w ramach komitetu marketingowego. Jednocześnie pełnił funkcję Przewodniczącego Grupy Roboczej ds. Kart SEPA PL. Jest absolwentem Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie o kierunku matematycznym. Ukończył kursy organizowane przez Suples and Europay Academy, DePaul University Chicago – Department of Finance, a także Międzynarodową Szkołę Bankowości i Finansów w Katowicach we współpracy z University of Wales, Bangor. Prywatnie pasjonuje się koszykówką. Jest żonaty, ma jednego syna.

Dzięki porozumieniu sześciu banków oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej Polska znalazła się w elitarnej grupie krajów, które mają szansę na zbudowanie lokalnego standardu płatności mobilnych. Dla klientów oznacza to wygodny dostęp do płatności telefonem w szerokiej sieci akceptacji. Użytkownicy systemu będą mogli płacić telefonem zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych, korzystać z bankomatów oraz przelewać środki na numer telefonu odbiorcy, bez względu na to, z którym bankiem są związani. Projekt jest unikalny ze względu na swoją skalę, dzięki znaczącemu udziałowi rynkowemu zaangażowanych instytucji finansowych, jak i szerokie możliwości, które to rozwiązanie oferuje użytkownikom. Projekt docelowo będzie otwarty na pozostałych uczestników rynku: inne banki, operatorów sieci bankomatów oraz organizacje płatnicze.

Źródło: Polski Standard Płatności