GPW: wkrótce obligacje Skarbu Państwa denominowane w euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.gielda.250x- Wprowadzenie ponad rok temu indeksu obligacji skarbowych TBSP.Index sprawiło, że słyszymy dziś głosy uczestników, którzy chcieliby mieć podobny instrument na rynku Catalyst, a więc na rynku obligacji korporacyjnych - mówi Ludwik Sobolewski. Z wypowiedzi prezesa GPW wynika również, że wkrótce na rynku Catalyst mogą pojawić się obligacje denominowane we franku szwajcarskim.

TBSP.Index zaczął działać w lutym 2011 roku. Jego uruchomienie miało na celu stworzenie inwestorom uniwersalnego narzędzia, dzięki któremu możliwa będzie ocena efektywności ich decyzji inwestycyjnych.

Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, która jest głównym udziałowcem rynku Treasury BondSpot, podkreśla, że rok funkcjonowania innowacyjnego rozwiązania przyniósł dobre doświadczenia.

– Indeks stał się dobrym narzędziem do inwestowania, do benchmarkowania, do pomiaru efektywności w zarządzaniu pieniędzmi – uważa Ludwik Sobolewski. – To jest pierwszy w historii rynku kapitałowego w Polsce indeks obligacji skarbowych, ale już dzisiaj słyszymy głosy uczestników, którzy chcieliby mieć podobny instrument na rynku Catalyst, a więc na rynku obligacji korporacyjnych.

To nie koniec analogii między dwoma rynkami obligacji.

– Nieodległa przyszłość przyniesie zapewne debiut obligacji wyemitowanej przez Skarb Państwa, denominowanej w euro. Jesteśmy przygotowani do obrotu papierami nominowanymi w różnych walutach – zapewnia Sobolewski.

Skarbowe papiery w euro mają się pojawić w maju. W ubiegłym roku pierwsze obligacje korporacyjne denominowane w europejskiej walucie wyemitował PKO BP.

– To jest też sytuacja, która zbliży rynek papierów skarbowych do tego, co jest na rynku Catalyst, a więc na rynku papierów nieskarbowych, gdzie od ubiegłego roku notujemy również obligacje jednego z polskich banków, nominowane w walucie euro, a prawdopodobnie już niedługo we franku szwajcarskim – zapowiada prezes GPW.

Na rynku obligacji skarbowych TBS wkrótce zmienią się również zasady zarządzania ryzykiem i rozliczeń transakcji.

– Na tym polu jest dobra współpraca między Treasury BondSpot a Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, który jest izbą rozliczeniową, pełniącą rolę tzw. centralnego kontrpartnera. To jest rola, której od izby rozliczeniowej wymagają nowoczesne rynki finansowe i będzie ona z pożytkiem dla użytkowników rynku obligacji skarbowych na platformie BondSpot – zapowiada prezes GPW.

Podczas obchodzonego niedawno jubileuszu 10-lecia funkcjonowania rynku TBS podkreślano, że sukces TBSP to przede wszystkim zasługa wysokiej reputacji polskich obligacji skarbowych na rynkach krajowym i zagranicznym.

Aby zobaczyć wypowiedź Ludwika Sobolewskiego kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl